گفتگو| روایت محسن هاشمی از نحوه ترور آیت الله هاشمی رفسنجانی

خبرگزاری تسنیم شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲
چهار خرداد سالروز ترور ناموفق آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط گروهک فرقان است. به همین مناسبت گفتگویی با محسن هاشمی درباره جزئیات روز ترور پدرش داشتیم.

- اخبار سیاسی -
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، از ابتدای تشکیل نظام نوپای جمهوری اسلامی برخی گروهک ها و احزابی که مخالف روند انقلاب اسلامی بودند، برای مهار انقلاب و جلوگیری از تشکیل جمهوری اسلامی یا دست به آشوب می زدند و یا شخصیت های اصلی انقلاب را ترور می کردند.
از جمله افرادی که ترورشان ناکام ماند، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. عصر روز جمعه چهارم خرداد 1358، هنگامی که مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از اعضای اصلی شورای انقلاب در خانه بود، دو نفر از اعضای گروهک تروریستی «فرقان» به قصد ملاقات وی و با ادعای این که حامل نامه ای از جانب یکی از مقامات مملکتی هستند، اجازه حضور خواسته و داخل منزل شدند.
در آن روز بر حسب اتفاق، پاسدار محافظ هاشمی در منزل نبود و جوان ضارب با سوء استفاده از این موقعیت، قصد ترور داشت که بر اثر درگیر شدن با آقای هاشمی، موفق به انجام نقشه اش نشد و گلوله به جای حساسی از وی اصابت نکرد. در اثر این سوء قصد، آقای هاشمی از پشت هدف اصابت گلوله واقع و برای مداوا به بیمارستان منتقل شد.
خبر ترور آیت الله هاشمی در روزنامه 5 خرداد سال 58
به مناسبت سالگرد ترور آیت الله هاشمی، محسن هاشمی رفسنجانی فرزند مرحوم هاشمی در گفت وگو با گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ، به تشریح جزئیات ترور پدرش پرداخت. 
محسن هاشمی در این گفتگو با بیان اینکه این ترور حدود سه ماه بعد از پیروزی انقلاب اتفاق افتاده بود و تا آن زمان هنوز سیستم حفاظت مشخصی برای شخصیت ها تعیین نشده بود، گفت: حتی شهید مطهری هم بدون حفاظت در خیابان ترور شده بود.
بیشتر بخوانید:
#هزارجلادهزاراشرف؛ روزهایی که "داعشِ ...

سرخط اخبار