بورس با این سرعت به کجا می رود؟

صبحانه آنلاین پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰
یک تحلیلگر اقتصادی با اشاره به رشد پی در پی شاخص کل بورس، گفت: در صورت بازگشت قیمت ها و ورود بازار به فاز اصلاحی، سهامی قابلیت ماندگاری در سطوح قیمتی فعلی خود را دارند که متناسب با ظرفیت و توان خود رشد یافته اند.

به گزارش صبحانه ، «۱۳۳۸۵۵»، قدم هایی است که از ابتدای امسال بازار سرمایه گام به گام برداشته تا شاخص کل بورس را به عدد ۳۱۳ هزار و ۴۹ واحد برساند. شاخص کل بورس در اولین روز کاری سال ۱۳۹۸ روی عدد ۱۷۹ هزار و ۱۹۴ واحد ایستاده بود و حالا ۷۴.۶ درصد رشد کرده است. این در شرایطی است که بازارهای موازی تقریبا رشد منفی را تجربه کرده و سرمایه گذاران این بازار، نه تنها سود حداقلی که حتی زیان هم دیده اند.
در این شرایط، برخی از کارشناسان و فعالان بازار حتی پیش بینی می کنند که احتمالا شاخص کل بورس تا ۴۰۰ هزار واحد رشد هم خواهد کرد، اما در مقابل، برخی تحلیلگران اقتصادی تاکید دارند سرمایه گذاران باید دقت کنند که بازار همیشه با آنها مهربانی نمی کند و انتخاب و خرید سهام با چاشنی شانس، در نهایت به ضرر آنها خواهد شد.
مجید سلیمی بروجنی، تحلیلگر اقتصادی اظهار داشت: یکی از مشکلات اقتصاد ایران شاید این باشد که بسیار دمدمی مزاج و سیال است. به طور نمونه، بارها دیده ایم که دوره های رونق و رکود آن طوفانی است و به قول قدیمی ها «حد وسط» ندارد. این مشکل شاید ناشی از این روحیه مردم باشد که در دوره هایی که قیمت کالاها افزایش می یابد، ولع آنها به خرید به طور چشم گیری زیاد می شود و برعکس، در روزهایی که قیمت ها رو به پایین می آید، دیگر علاقه ای به خرید کردن ندارند.
وی با بیان این که یکی از نتایج این روحیات و عادت این است که زمانی که اوضاع کشور بحرانی است و شرایط ویژه ای بر اقتصاد حاکم است، وضعیت بازار و میزان خرید و فروش رونق پیدا می کند، گفت: طی چند ماه گذشته اقتصاد ایران درگیر دو تهدید نقدینگی و تحریم بوده است. در حال حاضر دو هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار