اردوغان موعد تحویل اس۴۰۰ از روسیه را مشخص کرد

فارس نیوز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۱
رئیس جمهور ترکیه پس از ماه ها کشمکش بین آنکارا و واشنگتن بر سر خرید اس۴۰۰، موعد تحویل این سامانه دفاعی موشکی روسیه را مشخص و اعلام کرد که کشورش ماه آینده میلادی آن را تحویل خواهد گرفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه شب در یک نشست خبری گفت که آنکارا عملیات خرید سامانه دفاعی اس ۴۰۰ از روسیه را به پایان رساند.
به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، اردوغان تاکید کرد که آنکارا این سامانه دفاعی موشکی را ماه آینده میلادی از روسیه تحویل خواهد گرفت.
وی در ادامه به تنش بوجود آمده آمریکا و ترکیه بر سر خرید این سامانه روسی و تهدیدات واشنگتن در رابطه با عدم فروش جنگنده های اف۳۵ به آنکارا اشاره و ابراز امیدواری کرد که مشکل جنگنده های اف۳۵ آمریکا هر چه زودتر حل شود.
رئیس جمهور ترکیه گفت:«امیدواریم که حل مشکل جنگنده های اف۳۵ آمریکا تا قبل از دیدار وی با ترامپ در پایان ماه جاری میلادی حل شود».
اردوغان تصریح کرد: «قرارداد مربوط به خرید اس۴۰۰ را پس از گرفتن تعهد از روسیه مبنی بر تولید مشترک در کنار قیمت مناسب آن بستیم».
در حالی که اختلافات آمریکا با ترکیه بر سر خرید سامانه های پدافند موشکی S-400 ادامه دارد، واشنگتن اکنون تهدید می کند که آنکارا را از برنامه تولید مشترک جنگنده های اف-35 کنار می گذارد.
سامانه های پدافند موشکی دوربرد S-۴۰۰ ساخت روسیه، جزء پیشرفته ترین سامانه ها در نوع خود است که توانایی حمل و شلیک سه مدل موشک مختلف را دارد که می توانند اهداف متنوعی شامل موشک های بالستیک قاره پیما، موشک های کروز و جنگنده های رادارگریز را هدف قرار دهند.
شبکه راداری و شناسایی این سامانه می تواند همزمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کرده و با آنها درگیر شود. سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.
دسامبر سال گذشته (۲۰۱۷) ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه S-۴۰۰ از روسیه را به ...

سرخط اخبار