سهیلی؛ مردی که تلاش کرد تا برای ما دنیای بهتری بسازد

ایرنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۶
تهران - ایرنا - سالن سیف الله داد خانه سینما، میزبان مراسم نکوداشت حمید سهیلی مستندساز پیشکسوت سینما بود.

نکوداشت حمید سهیلی که انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران میزبانی آن را برعهده داشت در حالی برگزار شد که به تازگی خبر ثبت جهانیِ مجموعه مستند و ارزشمند «معماری ایرانی» به کارگردانی حمید سهیلی از سوی سازمان یونسکو منتشر شده است.
در ابتدای این مراسم، همایون امامی که اجرای برنامه را برعهده داشت با اشاره به فرازهای برجسته ای از زندگی هنری و شخصی حمید سهیلی گفت: «این مستندساز بیش از چهل سال به فرهنگ و هنر سرزمین ما یاری رسانده و این نکته ای است که شاید تنها به گفتن ساده باشد.»
وی گفت: «وقتی فعالیت های فرهنگی و سینمایی این فیلم ساز را ارزیابی می کنیم تازه متوجه می شویم چه گوهر بی بدیل و گران بهایی را در کنار خود داریم و به همین خاطر چه قدر باید خداوند را شاکر باشیم.»
در ادامه برنامه و پس از پخش یک فیلم کوتاه درباره ی حمید سهیلی، این مستندساز ارزنده ی کشورمان به جمع علاقه مندان خود پیوست و همین نکته باعث شد حاضران، دقایقی از روی صندلی های خود برخواسته و به صورت ایستاده ایشان را تشویق و تحسین کنند.
در ادامه پیروز کلانتری با اشاره به عمده فعالیت های حمید سهیلی در سال های پس از انقلاب که به گفته ی او به ایجاد فضای مناسبی برای فعالیت های این فیلم ساز منجر شده بود، گفت: سینما برای سهیلی ابزاری است تا به وسیله ی آن موضوع فیلم های خود و هم چنین جهان تاریخی ما را به درستی ثبت کند. به گونه ای که به عنوان یک مرجع دقیق و قابل استناد در دسترس ما و هم چنین آیندگان قرار گیرد.
وی سپس مجموعه معماری ایرانی» را «بخش کوچکی از حجم مفصل کارهای این مستندساز» توصیف کرد و افزود: این مجموعه که در آغاز دهه ۱۳۷۰ از تلویزیون پخش می شد و من خودم جزء ...

سرخط اخبار