رئیس جمهور آمریکا مبادله زندانیان با ایران را حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» توصیف کرد و مدعی شد که این امر نشانه آن است که واشنگتن و تهران می توانند با هم به توافق دست یابند.

جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا یک بار دیگر تبادل زندانی داشتند. طبق گزارش اداره کل اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، با پیگیری های این وزارتخانه و با همکاری دولت سوئیس، مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه ایرانی که به اتهام دورزدن تحریم های آمریکا بازداشت شده بود، به ایران بازگشت و ژائو ونگ، شهروند آمریکایی که به جرم جاسوسی در ایران زندانی بود، برای بازگشت به آمریکا تحویل مقامات سوئیس شد. این اداره کل گزارش داده است این فرایند با تصویب شورای عالی امنیت ملی و با موافقت و همکاری نهاد های امنیتی و قضائی ایران طی شده است. نقش آفرینی سوئیس در این مبادله در حالی رخ می دهد که در ماه های اخیر، این کشور بیش ازپیش از سوی ایران واسطه ارسال پیام هایی اغلب اعتراض آمیز، اما دیپلماتیک به ایالات متحده شده است.
به گزارش شرق، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خود برای مشایعت سلیمانی راهی سوئیس شد. او در توییتی با انتشار تصویری از سلیمانی در سوئیس نوشت: «بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای ونگ به زودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند، به ویژه دولت سوئیس قدردانی می کنم».
او ساعتی بعد دو تصویر از خود در کنار سلیمانی در باند فرودگاه و نیز در هواپیما منتشر کرد و نوشت: «در راه خانه». رسول سلیمانی، برادر مسعود سلیمانی، در گفتگو با ایسنا به نمایندگی از سوی خانواده اش، از تلاش های وزارت خارجه ایران و ظریف در راه آزادی سلیمانی تشکر کرد. او گفت: «آمریکایی ها گفته بودند قرار است هفته آینده دادگاهی برای ایشان تشکیل شود، ولی خوشبختانه موضوع به این مرحله نرسید و آن ها نتوانسته بودند مدرکی علیه برادرم تهیه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار