قوه قضاییه: خرید و فروش قبر جرم نیست

برترینها چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲:۴۹
سخنگوی قوه قضاییه: در رابطه با خرید و فروش قبر اینگونه نیست که این موضوع جرم باشد؛ لذا ملاک ما عمل مجرمانه است.

خبرگزاری میزان: سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه فضای بیزینس یک فضای اینترنتی است و ما در جرایم اینترنتی قانونی نداریم، چرا با برخی سایت های خرید و فروش که بستر جرم هستند و شاهد خرید و فروش قبر و سکه و ارز در آنها هستیم ، برخورد نمی شود، گفت: اولا ما در این حوزه قانون داریم و آن قانون رسیدگی به جرایم رایانه ای است که حوزه اینترنت نیز ذیل این قانون تعریف می شود. تکالیف و مقررات و همچنین عناوین مجرمانه و مجازات هایی برای مرتکبین جرم در این قانون پیش بینی شده است.
اسماعیلی ادامه داد: ادعا نمی کنیم که این قانون کامل و جامع است. هر قانونی که زاییده فکر بشری است، به مرور زمان و با اجرایی و عملیاتی شدن نیازمند اصلاح و تکمیل خواهد بود؛ این قانون هم از این قاعده مستثنی نیست.
اسماعیلی افزود: امروز در رسیدگی به جرایم رایانه ای ما دارای قانون هستیم؛ اما آنچه که مهمتر است، این است که قانون، اعمال مجرمانه را شناسایی کرده است؛ لذا ما بایستی برای اینکه عملی را به موجب قانون جرم بدانیم و برای آن مجازات تعیین کنیم، به سمت رکن مادی و قانونی عمل ارتکابی از ناحیه شخص برویم.
وی ادامه داد: در رابطه با خرید و فروش قبر اینگونه نیست که این موضوع جرم باشد؛ لذا ملاک ما عمل مجرمانه است.
اگر عمل مجرمانه انجام شد، وظیفه داریم برابر قانون عمل کنیم. ممکن است بگویید برخی از این اعمال نیازمند جرم انگاری است که به عنوان مثال در رابطه با نشر اکاذیب، قانونگذار آن را چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی جرم دانسته است.
البته طبق قانون جرایم یارانه ای از آ نجایی که نشر اکاذیب در فضای مجازی حوزه گسترده تر و دایره و اطلاع رسانی ...

سرخط اخبار