در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین

عطوان: سعودی ها در حال بازنگری سیاست های خود هستند

لوگوی واحد مرکزی خبر واحد مرکزی خبر . دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱:۵۸
سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم تاکید کرد سعودی ها به علت نگرانی از سیاست های دولت جدید آمریکا، در حال بازنگری در سیاست های ریاض هستند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم تاکید کرد سعودی ها به علت نگرانی از سیاست های دولت جدید آمریکا، در حال بازنگری در سیاست های ریاض هستند.
عبدالباری عطوان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین، درباره سیاست سعودی ها با به قدرت رسیدن دولت جدید در آمریکا گفت: من به هیچ وجه فکر نمی کنم موضع سعودی ها تغییر کرده باشد. هر زمان که عربستان به بن بست می رسد و شرایط تغییر می کند، یکی از مقامات سعودی می گوید به تشکیل کشور مستقل فلسطین و طرح صلح عربی پایبند است و هر نوع عادی سازی روابط با اسرائیل باید مبتنی بر این طرح باشد. زمانی که روند عادی سازی روابط در اوج خودش قرار داشت، هرگز چنین سخنانی نمی شنیدیم.
وی افزود: ما شنیدیم که دیدار هایی بین محمد بن سلمان ولیعهد و حاکم اصلی سعودی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و مایک پمپئو وزیر امور خارجه وقت آمریکا در نیوم برگزار شد. اکنون دولت ترامپ شکست خورد و کنار زده شد و شکست خورده از کاخ سفید بیرون رفت. جارد کوشنر داماد ترامپ بود که عادی سازی روابط را تشویق و برای تحقق آن تلاش می کرد. تیم ترامپ اکنون به طور کامل از صحنه سیاسی خارج شد. عربستان می گوید از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت می کند. اگر اینطور است، هدف از دیدار ها با مقامات اسرائیلی چه بود؟
عطوان افزود: ما می خواهیم عربستان الگویی برای ما در ایستادگی در برابر دشمن اسرائیلی باشد. عربستان اصلی ترین کشور در بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس است. من به هیچ وجه فکر نمی کنم امارات و بحرین روابط خودشان را با اسرائیل، بدون موافقت ریاض عادی سازی کرده باشند. بدون شک عربستان از این اقدام استقبال ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار