ترامپ با بولتون به مشکل خواهد خورد/ اروپا به تعهدات خود عمل نکرد

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹

خبرگزاری مهر ، گروه بین الملل -جواد حیران نیا-فاطمه محمدی: شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه هشتم می با صدور بیانیه ای اعلام کرد این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می کند. فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه روز چهارشنبه ساعتی پس از اعلام تصمیم تازه تهران گفت اروپا خواهان حفظ برجام است، اما اگر ایران اقدام به نقض توافق اتمی کند، مساله وضع تحریم های اروپایی قابل طرح خواهند بود.
خبرنگار مهر در گفتگو با «پل پیلار» رئیس سابق بخش تحلیل عملیات سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به بررسی این تصمیم ایران پرداخته که در ادامه آمده است.
«پل پیلار» از اساتید دانشگاه «جرج تاون» است و تاکنون مسئولیت های متعددی را بر عهده داشته که از جمله آنها می توان به ریاست واحد تحلیل عملیات های سیا در شرق نزدیک، خلیج فارس و جنوب آسیا اشاره کرد. پیلار سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد.
*متعاقب بدعهدی های آمریکا در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم های هسته ای ایران و انفعال و بی تحرکی اروپایی ها، ایران اعلام کرده فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین را متوقف می کند. این اقدام ایران کاهش تعهدات خود در برجام است که نقض برجام نیست. نظر شما چیست؟
ایران می گوید صبر آن نیز حدی دارد. ایران علیرغم آنکه آمریکا به تعهداتش پایبند نماند یک سال کامل طبق برجام به تعهداتش عمل کرده است.
آقای روحانی می گوید این روند باید تغییر کند. مقامات ایران از اقدامات دولت ترامپ خسته شده اند. آنها همچنان امیدوارند پس از انتخابات در ژانویه ۲۰۲۱ سیاست آمریکا تغییر کند ولی از نظر سیاسی و اقتصادی برای مقامات ایران ...