سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو ضمن هشدار نسبت به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکها، در عین حال پرمصرف ترین آنتی بیوتیک های خوراکی و تزریقی در کشور را تشریح کرد.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دکتر نوشین محمدحسینی در نشست ویدیوکنفرانسی با خبرنگاران، با اشاره به هفته اطلاع رسانی داروهای آنتی میکروبیال، گفت: آنتی بیوتیک ها یکی از موثرترین و مهمترین داروهایی هستند که می توانند در حیات بشری نقش داشته باشند. تنها بیماری های عفونی به آنتی بیوتیک وابسته نیستند، بلکه انواع شیمی درمانی ها، جراحی ها و بسیاری از فرایندهای پزشکی به وجود آنتی بیوتکی ها و تاثیر آن ها وابسته است. از طرفی متاسفانه مقاومت میکروب ها به آنتی بیوتیک ها باعث این ترس شده که به روزی بازگردیم که هنوز آنتی بیوتیک کشف نشده بود.
وی افزود: همزمان با پیدایش آنتی بیوتیک ها مقاومت میکروبی هم آغاز شده است. به عنوان مثال از اولین سالی که پنی سیلین وارد بازار شده است، بلافاصله سال بعد از آن مقاومت به پنی سیلین گزارش شده است، اما در سال های اول مرتبا آنتی بیوتیک های جدید به بازار آمده و در نتیجه مقاومت آنتی بیوتیک کمتر بوده است. اما در حال حاض آنتی بیوتیک جدید بسیار کمی به بازار دارویی عرضه می شود، اما هر روز گزارش جدیدی از مقاومت میکروبی داریم و با این روند کم کم به طور کامل در مقابل میکروب ها خلع سلام می شویم.
معضل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در دوران کرونا
وی ادامه داد: بر همین اساس دنیا یک هفته را برای حفاظت از آنتی بیوتیک های باقی مانده گذاشته تا توجه را به بحث مقاومت میکروبی جلب کند. امسال با توجه به شیوع کرونا این مشکل چندین برابر هم شده است. هر ساله در این موقع از سال به دلیل شیوع آنفلوآنزا، شاهد مصرف بی رویه و نادرست و خودسرانه آنتی بیوتیک ها بودیم، اکنون هم با توجه به شیوع کرونا می بینیم که مشکلات در این حوزه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار