به گزارش تسنیم، نزدیک به 2 سال از تصویب قانون جدید صدور چک می گذرد. قوانین اضافه شده در قانون جدید باید در سررسیدهای قانونی اجرا شده و به مردم ارائه گردد. یکی از این بندهای قانونی، قانون چک الکترونیک است که از موعد قانونی آن که آذرماه 97 است، ماه ها می گذرد.
مزیت های فراوان این قانون، سبب اهمیت فراوان آن شده و با اجرای آن، پیشرفت مهمی در زمینه بانکداری الکترونیکی ایجاد خواهد شد، با این حال، بانک مرکزی به عنوان متولی امور بانکی کشور، هیچ قدم مثبتی برای اجرای چک الکترونیک برنداشته و هم چنان مردم چشم انتظار ایجاد این خدمت پراستفاده هستند.
با اجرای قانون چک الکترونیک، استناد به لاشه کاغذی از بین می رود
مزایای قانون جدید چک از چند جهت قابل بررسی است، ابتدا اینکه با اجرای قانون چک الکترونیک، استناد به لاشه کاغذی از بین رفته و این مزیت، از وقوع چندین تخلف جلوگیری به عمل می آورد، از جمله این تخلفات می توان به جعل، دستکاری و سرقت چک اشاره کرد که هرساله تعداد زیادی از این موارد در کشوردیده می شود. با کاهش این تخلفات، اتفاقات مثبتی از قبیل کاهش پرونده های قضایی در دادگاه ها و حذف هزینه های دادرسی پرونده، امنیت روانی و مالی جامعه و ... رخ خواهد داد.
از طرفی با اجرایی شدن قانون چک الکترونیک، بحث مفقودی چک های کاغذی نیز به حداقل رسیده و باعث آرامش خاطر دارندگان چک خواهد شد، زیرا تا به حال، تنها سند رسمی از صادرکننده که نزد دارنده چک است، همان لاشه چک می باشد که با مفقود شدن آن، دارنده چک دیگر نمی تواند ادعایی داشته باشد.
یکی از مصداق های این موارد، آتش سوزی ساختمان پلاسکو است که در آن، تعداد زیادی چک در آتش سوخت و دارندگان آن چک ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار