حجت‌الاسلام لک‌زایی بیان کرد:

جایگاه ویژه فقه در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی

لوگوی ایکنا ایکنا . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۵:۵۶
لک زایی ضمن اشاره به اهمیت دانش فقه در تمدن نوین اسلامی تصریح کرد: این فقه است که اگر زنده باشد و مستقر باشد می توانیم امیدوار باشیم دیگر دانش های اسلامی و علوم اسلامی و عرصه های مختلف در زندگی فعال باشند.

به گزارش ایکنا، نشست نقد و بررسی کتاب «فهم فقهی و سیاست معاصر» تألیف حجت الاسلام میراحمدی، شامگاه سه شنبه 7 بهمن به میزبانی انجمن مطالعات سیاسی حوزه به صورت مجازی برگزار شد.
در این نشست حجت الاسلام نجف لک زایی به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: این کتاب از کتاب هایی است که می توانیم بگوییم جای این کتاب در آثار مربوط به فقه سیاسی خالی بود و آقای میراحمدی با کاری که انجام دادند خلایی را در این بخش پر کردند و ما را به نکات خوبی توجه دادند. من مقدمه ای در باب جایگاه فقه در تمدن اسلامی و منظومه علوم اسلامی و نوع نگاهی که از گذشته فقهای ما به فهم فقه داشتند و جایگاهی که بایسته است نسبت به فقه داشته باشیم عرض می کنم.
وی افزود: اینکه گفته شده تمدن نوین اسلامی را می توان تمدن فقهی نامید حرف دقیق و درستی است دلیلش این است که فقه همواره یک دانش راهبردی در میان مسلمانان بوده و وظیفه تعیین راهبردها و تعیین اولویت ها و تعیین تکلیف نسبت به تزاحماتی که در سطح فردی اجتماعی و سیاسی پیش می آید تماما بر عهده فقه است. این فقه است که اگر زنده باشد و مستقر باشد می توانیم امیدوار باشیم دیگر دانش های اسلامی و علوم اسلامی و عرصه های مختلف در زندگی فعال باشند و اگر فقه با مشکلاتی مواجه شود و تضعیف شود و کم رمق و کم رونق باشد دیگر علوم اسلامی و ساحت های علمی در سطح جهان اسلام کم فروغ خواهند بود.
وی در ادامه تصریح کرد: با فقه است که مجتهدین تعیین در حوزه های مختلف مخصوصا در بخش نهادهای اساسی و اولیه تعیین تکلیف می کنند، این فقه است که تکلیف معیشت و اقتصاد و مکاسب حلال و حرام را مشخص می کند، این فقه است که تکلیف رفتارهای سیاسی را مشخص می کند، این فقه ...

سرخط اخبار