خراسان جنوبی بیشترین مصرف نمک را در کشور دارد

ایرنا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۸
بیرجند - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: میانگین مصرف نمک در کشور 9.54 گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی 10.79 گرم است و استان بیشترین مصرف کننده نمک در کشور است.

به گزارش ایرنا محمد دهقانی فیروزآبادی عصر یکشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان جنوبی افزود: حذف نمک موجود در نان و نمک سر سفره مردم باعث می شود که 30 درصد نمک کمتری به بدن انسان برسد.
وی با تاکید بر اینکه مصرف زیاد نمک در استان جای تامل و نگرانی دارد گفت: حدود 30 درصد فشار خون بالا به علت زیاد بودن مصرف نمک روزانه مردم است که باید با آگاهی بخشی مصرف نمک در استان کاهش یابد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون بالا» از 28 اردیبهشت ماه جاری در استان شروع شد و این طرح با شعار بدانیم و اقدام کنیم تا 15 تیر همزمان با سراسر کشور اجرا می شود.
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ منتسب به فشار خون بالا در ایران، اضافه کرد: 97 هزار نفر در سال 2017 بر اثر بیمارهای مرتبط به فشار خون بالا در کشور جان خود را از دست داده اند.
دهقانی گفت: بیماری فشار خون بالا اصلی ترین عامل خطر قابل تغییر برای مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی، بیماری های مزمن کلیه و سکته مغزی در جهان و ایران است و علت فشار خون را می توان با مداخله کاهش داد.
وی اظهار داشت: براساس پیمایش ملی در سال 2016 افراد مبتلا به فشار خون در کشور حدود 16میلیون نفر تخمین زده شدند که از این تعداد 60 درصد از بیماری خود اطلاع دارند و مابقی اطلاع نداشتند، از 60 درصد افرادی که از بیماری خود اطلاع داشتند هم تنها 50 درصد برای درمان خود اقدام کردند که فشار خون 19 درصد کنترل شده است.
وی با بیان اینکه در خراسان جنوبی بیماری فشار خون نسبت به سایر استان های کشور شیوع کمتری دارد گفت: اما در زمینه پیگیری درمان این بیماری جزو استان های ...

سرخط اخبار