سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته ای به حد نصاب مورد نیاز برای لازم الاجرا شدن یعنی به تصویب ۵۰ کشور رسید و پس از گذشت ۹۰ روز از سوم بهمن ماه لازم الاجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، سازمان انرژی اتمی در اطلاعیه ای اعلام کرد: معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته ای به حد نصاب مورد نیاز برای لازم الاجرا شدن یعنی به تصویب ۵۰ کشور رسید و پس از گذشت ۹۰ روز از سوم بهمن ماه لازم الاجرا می شود.
این معاهده اولین سند حقوقی الزام آور در عرصه حقوق بین الملل به شمار می رود که تقریباً تمامی فعالیت های مرتبط با تسلیحات هسته ای را ممنوع کرده است.
بر اساس این معاهده کلیه اعضا متعهدند تحت هیچ شرایطی به ساخت و توسعه، آزمایش، تولید، اکتساب، تملک، انباشت، انتقال، استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح هسته ای و یا اجازه به دیگران برای استقرار تسلیحات در قلمروشان مبادرت نورزند.
این معاهده در مقایسه با معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) غیر تبعیض آمیز تلقی می شود و در عین حال دامنه تعهدات اعضا در این معاهده گسترده تر است.
هدف اصلی بانیان این معاهده به چالش کشیدن مشروعیت وجود تسلیحات هسته ای و اعمال فشار بر قدرت های هسته ای برای تحقق آرمان خلع سلاح عام هسته ای در سطح جهان است.
قدرت های هسته ای با دستاویز قرار دادن پیمان NPT معتقدند تسلیحات هسته ای آنها مشروع و قانونی بوده و این حق را برای سایر کشورهای جهان مجاز نمی دانند.
مذاکرات معاهده ممنوعیت تسلیحات هسته ای در اوایل سال ۱۳۹۶ طی یک کنفرانس بین المللی در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد و با شرکت کشورهای غیرهسته ای آغاز شد و سرانجام با ۱۲۲ رأی موافق، یک رأی مخالف (هلند) و یک رأی ممتنع (سنگاپور)، به تصویب رسید.
کشورهای هسته ای و کشورهای عضو ناتو (برخوردار از چتر هسته ای) این مذاکرات را تحریم کرده بودند و به سایر کشورها برای خروج از این روند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار