بیشتر وزرای انتخابی بایدن افرادی هستند که سابقه حمایت از جنگ عراق، تسلیح معارضین سوری و حتی حمایت از گزینه نظامی علیه ایران را دارند، امری که از نظر کارشناسان بین المللی خطرناک تلقی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی به سابقه وزرای پیشنهادی جو بایدن دموکرات پرداخته که قرار است کابینه دولت احتمالی او را تشکیل دهند.
به نوشته این رسانه، افرادی چون «آنتونی بلینکن» گزینه احراز پست وزارت خارجه، «جیک سالیوان» گزینه پست مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «آوریل هاینس» گزینه پیشنهادی برای مدیریت آژانس اطلاعات ملی و «آلخاندرو مایورکاس» وزیر احتمالی امنیت ملی؛ همگی از حامیان دولت باراک اوباما بودند که او را در اتخاذ سیاست های جنگ طلبانه مانند تهاجم نظامی به لیبی یا رویکرد خصمانه علیه روسیه، همراهی می کردند.
به عنوان مثال، بایدن مدعی است که خواهان خاتمه دادن به جنگ های بی پایانی مانند تجارب عراق و افغانستان است حال آنکه کارشناسان حوزه بین الملل، با توجه به چینش کابینه آتی هشدار دادند که ممکن است او آتش نبردهایی را که مدعی اجتناب از آنها است، روشن کند.
به گفته «ماریامنی ایوِرت» تحلیل گر فرانسوی، بلینکن از حامیان جنگ عراق بود حال آنکه سالیوان هم مشاور هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا بود که از قضا از جنگ عراق حمایت کرد. با این اوصاف، بایدن به خلاف ادعاها، خود را با افرادی احاطه کرده که همگی حامی جنگ های طولانی به عنوان مکملی برای دیپلماسی هستند!
از طرفی، بلینکن ریشه های یهودی دارد و از حامیان پر و پا قرص رژیم صهیونیستی است- ویژگی که او را برای فلسطینی ها غیرقابل اعتماد می کند.
او حامی تسلیح گروه های مخالف دمشق نیز بود و از این بابت سهم بزرگی در بی ثباتی سوریه دارد.
از طرف دیگر، به گفته «دن لازار» تاریخ دان و تحلیل گر مسائل سیاسی، «میشل فلورنوی» که گزینه احراز وزارت دفاع آمریکا است نیز به سوابق جنگ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار