برخی از کارشناسان و ناظران منطقه معقتدند که تعطیلی سفارت آمریکا با سناریوهایی خطرناکی همراه است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، وزیر امور خارجه آمریکا تهدید کرده که اگر حملات به سفارت این کشور در منطقه سبز بغداد ادامه پیدا کند، واشنگتن چاره ای نخواهد داشت جز اینکه سفارت خود را تعطیل کند. در پی این تهدید که واکنش مقامات و مقاومت عراق را به همراه داشت سناریوهایی مطرح است.
روزنامه العربی الجدید در گزارشی به نقل از مقامات عراق نوشته است: مصطفی الکاظمی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و برهم صالح رئیس جمهور عراق «تماس های زیادی با طرف آمریکایی» گرفتند.
این منابع خبر دادند، هدف از این تماس ها، کنترل وضعیت ناشی از تداوم حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز است. آمریکا ادعا می کند که گروههای مقاومت، این حملات را انجام می دهند و همین مسئله باعث شده است که بخواهد سفارت خود را بسته و کارکنان آن را به اربیل منتقل کند.
یک مسئول عراقی در این زمینه گفت: «آمریکایی ها عجولانه و به شکلی نامفهوم در تلاش هستند تا با بستن سفارت یا تعلیق فعالیت و انتقال آن، وضعیت را متشنج کنند».
به گفته این مسئول، آمریکایی ها این ادعا را مطرح می کنند که گروه های مقاومت نزدیک به تهران قصد دارند یک بار دیگر سفارت آمریکا را با راکتهای دارای قدرت بیشتر هدف قرار دهند و همین مسئله باعث خواهد شد که جان کارکنان سفارت به خطر بیافتد.
آمریکا در روزهای اخیر، ادعاهای مشابهی علیه ایران مطرح کرده که تکذیب شده است. نشریه آمریکایی پولیتیکو اخیرا به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شده بود که ایران قصد دارد برای گرفتن انتقام ترور سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را ترور کند؛ خبری که مقامات پریتوریا تکذیب کردند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار