تیم فناوری با استفاده از اسپری نانو مواد و پردازش پلاسمایی روشی را برای ضد چروک و آنتی باکتریال کردن پارچه های پنبه ای ارائه کردند به گونه ای که به گفته آنها این خواص بعد از ۱۰ بار چرخه شست وشو از بین نمی رود.

مینا شاکری مجری طرح در گفت وگو با ایسنا، عدم ثبات ابعادی و چروک پذیری منسوجات پنبه ای را یکی از مشکلات و معایب این الیاف دانست و افزود: استفاده از رزین های "فرمالدهید" و "پلی کربوکسیلیک اسیدها" از روش هایی هستند که در این زمینه استفاده می شود ولی چالش اصلی این روش ها رها سازی ترکیبات سمی و مضر و همچنین کاهش استحکام پارچه های پنبه ای است.
وی کوتاه بودن ماندگاری این روش ها و از بین رفتن خواص آنها بعد از چند سیکل شست وشو را از دیگر چالش های روش های ضد چروک کردن پارچه های پنبه ای عنوان کرد و ادامه داد: استفاده از فناوری پلاسما می تواند به ماندگاری خواص ایجاد شده در این منسوجات کمک کند و با بهبود چسبندگی سطوح و جذب بهتر مواد ضد چروک، مانع از چروک پذیری پارچه پنبه ای شود.
شاکری با اشاره به برگزاری چالش فناورانه در این زمینه از سوی ستاد توسعه فناوری نانو، خاطر نشان کرد: در این رویداد اعلام شد که روشی برای ضد چروک کردن پارچه های پنبه ای که خاصیت ماندگاری داشته باشد و بعد از ۱۰ بار شست وشو از بین نرود ارائه شود که ما در این زمینه طرحی را عرضه کردیم.
شاکری اظهار کرد: در این روش پارچه پنبه ای تحت پردازش پلاسما قرار گرفت و بر روی نمونه های پردازش شده با پلاسما، مواد ضد چروک اسپری شد.
این محقق خاطر نشان کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که زاویه چروک پذیری نمونه های ضد چروک شده نسبت به نمونه های خام بعد از ۱۰ بار شست و شوی آن بهبود یافته است.
شاکری با بیان اینکه در ماده ضد چروک از پیوندهای OH که پارچه های پنبه ای را درگیری می کند و موجب کاهش چروک پذیری این منسوجات می شود، استفاده شد، یادآور شد: ضمن آنکه این مواد با ساختاری که دارند، می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار