عضو کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران: هیچ صادرکننده ای برای لجبازی با دولت، حاصل یک عمر تلاش خود را تعطیل نمی کند اما ممکن است بر اثر ازدیاد مشکلات، عطای صادرات را به لقایش ببخشد.

سرویس اقتصاد مشرق- بانک مرکزی با صدور ضرب الاجل برای صادرکنندگان به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، تلویحاً صادرکنندگان را مقصر افزایش قیمت ارز معرفی کرد. با این حال برخی صادرکنندگان، این موضع گیری بانک مرکزی را فرافکنی و مقصرتراشی از دیگران برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی نسبت به نوسانات ارزی اخیر می دانند.
طی چند روز گذشته بازار ارز دچار التهاب شده و نرخ ارزهای بین المللی رشد قابل ملاحظه ای داشتند. این وضعیت تا حدی پیش رفت که نرخ هر دلار به مرز 20 هزار تومان رسید.
روز یکشنبه آقای حسن روحانی رئیس جمهور از بانک مرکزی خواست اسامی صادرکنندگانی که ارزشان را به کشور برنمی گردانند به طور شفاف برای مردم اعلام شود.
 بانک مرکزی هم بلافاصله در واکنش به این اتفاقات با صدور اعلامیه ای، تلویحاً صادرکنندگان را مقصر افزایش قیمت ارز معرفی کرد. در اعلامیه بانک مرکزی به صادرکنندگان تا پایان تیرماه فرصت داده شده تا ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند. صدور این اعلامیه در بحبوحه افزایش قیمت ارز، به نوعی معرفی صادرکنندگان به عنوان عاملان افزایش نرخ ارز است.
با این حال برخی صادرکنندگان، این موضع گیری بانک مرکزی را فرافکنی و مقصرتراشی از دیگران برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی نسبت به نوسانات ارزی اخیر می دانند.
 مشرق در گفت وگویی با سید رضی حاجی آقامیری عضو کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ، علل گرانی ارز را بررسی کرد.
صادرکنندگان چاره ای جز بازگرداندن ارز ندارند
عضو کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در واکنش به موضع بانک مرکزی مبنی بر این که «علت افزایش قیمت ارز، بازنگرداندن ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان است» گفت: ...

سرخط اخبار