مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از توافق ستاد ملی توسعه سواحل مکران با احداث یک بندر جدید در شرق تنگه هرمز با ظرفیت نهایی سالانه ۱۵۰ میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری صدا و سیما ؛ آقای محمد راستاد در جلسه شورای معاونان و مدیران کل سازمان بنادر با رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام این خبر گفت: این بندر باید تا ۲۵ سال آینده بطور کامل عملیاتی شود.
وی افزود: ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر کشور در حال حاضر ۲۴۶ میلیون تن است که بر اساس مطالعات دقیق اقتصاد سنجی، در سال ۱۴۲۴ به حداقل ۶۳۰ میلیون تن کالا خواهد رسید.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: این ظرفیت تا پایان سال آینده به ۲۸۵ میلیون تن می رسد و تا سال ۱۴۰۴ این ظرفیت به حداقل ۳۳۰ میلیون تن بالغ خواهد شد، اما در افق ۱۴۲۴ که کشور به ۶۳۰ میلیون تن ظرفیت بندری نیاز داریم، با ۲۹۰ میلیون تن کمبود ظرفیت روبرو هستیم.
به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، بخشی از این ظرفیت باید از طریق توسعه بنادر کنونی و بخش دیگر که بیش از ۱۵۰ میلیون تن قدرت تخلیه و بارگیری در سال است باید در سواحل مکران ایجاد شود.
وی افزود: بندر جدید در محدوده کوه مبارک و در مجاورت پایانه های نفتی وزارت نفت ایجاد خواهد شد و هزار و ۳۰۰ هکتار از ۵ هزار هکتار اراضی تملک شده توسط وزارت نفت با موافقت معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد توسعه سواحل مکران به ساخت بندر جدید اختصاص خواهد یافت.
راستاد هزینه احداث این بندر را بر اساس نرخ های امروز ۱۰ هزار میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت ها از طریق منابع داخلی سازمان بنادر اعلام کرد و گفت: عملیات اجرایی این بندر از سال ۱۴۰۴ آغاز شده و فاز اول آن در سال ۱۴۱۱ به پایان خواهد رسید.
وی عمده تجارت ایران را از طریق دریا های جنوب دانست و با بیان اینکه ۹۰ درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا ها ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار