با حضور مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در خراسان رضوی، از اولین سامانه هوشمند استحصال گل زعفران در زاوه رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز خراسان رضوی ، سیدعبدالله ارجاعی در سفر به شهرستان زاوه، یکی از مشکلات زعفرانکاران را استحصال سنتی گل زعفران اعلام کرد و افزود: به منظور رفع مشکلات کشاورزان در فصل برداشت گل زعفران، این ستاد با همکاری متخصصان داخلی و شرکت های دانش بنیان بعد از چند سال کار تحقیقاتی و کارشناسی مداوم، موفق به راه اندازی اولین سامانه هوشمند استحصال گل زعفران شد.
وی ادامه داد: این سامانه امسال از ابتدای فصل برداشت گل زعفران مورد آزمایش قرار گرفت و موفق به کسب تاییدیه از طرف مراجع ذی صلاح شد.
ارجاعی یادآور شد: با توجه به نبود نیروی کافی برای برداشت زعفران، کشاورزان مجبور به عرضه و فروش گل های خود با قیمت های پایین می شوند که این موضوع مشکلات مختلفی از جمله در حوزه بهداشتی دارد.
مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در خراسان رضوی افزود: این تکنولوژی بومی است و مشابه خارجی و داخلی ندارد و با توجه به اینکه در مدت زمان فصل برداشت گل زعفران به صورت عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفته، خطاهای احتمالی آن رفع و به حداقل رسیده است.
ارجاعی با بیان اینکه، طبق پیش بینی های به عمل آمده از بهمن ماه سال جاری تولید انبوه این سامانه شروع خواهد شد، افزود: این سامانه در طول مدت زمان شبانه روز قادر به استحصال ۵۰۰ کیلوگرم گل زعفران است.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار