ممنوعیت پرواز بویینگ ۷۳۷ در آسمان ایران

دریافت خبر : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۷
پرواز بویینگ ۷۳۷ مکس بر فراز آسمان ایران ممنوع شد.

آفتاب نیوز :
به دنبال اعلام ممنوعیت پرواز هواپیمای بویینگ ۷۳۷ سری Max در آسمان اکثر کشورهای جهان، پرواز این هواپیما در آسمان ایران نیز ممنوع اعلام شد.
به دنبال سقوط یک فروند بویینگ ۸-۷۳۷ سری مکس در کشور اتیوپی در تاریخ ۱۰ مارس سال جاری و مرگ ۱۵۷ سرنشین آن، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این هواپیما در آسمان کشور خود را ممنوع اعلام کرده اند. این دومین سانحه مرگبار این هواپیما در ۵ ماه اخیر به شمار می رود. پیش از این نیز در تاریخ ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۸، یک فروند از این مدل هواپیما متعلق به خطوط لاین ایر اندونزی در آسمان این کشور سقوط کرده و ۱۸۹ نفر را به کام مرگ کشانده بود. تنها چند ماه از تولید و ورود به خدمت هر دو هواپیما می گذشت و هر دو هواپیما نو و با طراحی نو به حساب می آمدند.
سری مکس جدیدترین سری هواپیمای پرطرفدار بویینگ ۷۳۷ به حساب می آید که از طراحی نوین و فناوری به روز برخوردار است. بویینگ ۸-۷۳۷ مکس اولین پرواز خود را در تاریخ ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی انجام داده و از جدیدترین هواپیماهای معرفی شده به صنعت هوانوردی به شمار می رود. هرچند تا پیش از اعلام گزارش نهایی این دو سانحه، نمی توان در مورد علت سانحه اظهار نظر کرد، اما طبق بررسی های اولیه به نظر می رسد سقوط هر دو هواپیما به علت نقص در یک سامانه کامپیوتری باشد که به منظور جلوگیری از واماندگی (Stall) هواپیما طراحی شده است.
البته سوانح مرگبار تنها رخ دادهای پیش آمده برای بویینگ هفتصد و سی و هفت مکس نیستند، تاکنون بیش از ۱۲ حادثه برای این نوع هواپیما پیش آمده که یکی از آن ها بر فراز آسمان ایران بوده است. در تاریخ ۱۴ دسامبر سال ۲۰۱۸ هواپیمای بویینگ ۸-۷۳۷ سری Max ...

[ مشاهده متن کامل ممنوعیت پرواز بویینگ ۷۳۷ در آسمان ایران آفتاب نیوز ]