امسال در ۲هزار هکتار از مزارع لرستان کلزا کشت می شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز لرستان ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان پیش بینی کرد امسال 5هزار تن کلزا از مزارع لرستان برداشت شود.
اسفندیار حسنی مقدم اظهار داشت: امسال ۲هزار هکتار از اراضی لرستان به کشت کلزا اختصاص می یابد که از این سطح ۵هزار تن کلزا برداشت خواهد شد.
وی به مزایای کشت کلزا اشاره کرد و گفت : با توجه به اینکه در حال حاضر ۸۴درصد روغن مصرفی کشور از محل واردات روغن تامین می شود، کشت کلزا به خود اتکایی کشور در تولید روغن کمک خواهد کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه ۴۵ درصد وزن دانه های برداشت شده محصول کلزا تبدیل به روغن می شود که میزان قابل توجهی است، تصریح کرد: کلزا در تناوب با سایر محصولات زراعی موجب ۱۰ درصد افزایش عملکرد محصولاتی می شود که پس از برداشت کلزا کشت شده و همچنین موجب کاهش آفات و بیماری های کشت بعد از خود می شود.
حسنی مقدم به اهمیت کشت کلزا اشاره کرد و با درخواست از کشاورزان برای کشت کلزا از آنان خواست با توجه به اینکه کلزا به صورت پاییزه کشت می شود، برای آبیاری مزارع خود بیشتر از آب باران استفاده کنند.
وی از کشاورزان خواست با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها و یا مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها مشاوره و راهنمایی های لازم را در زمینه کشت و داشت کلزا از کارشناسات دریافت دارند.
سالانه ۴میلیارد دلار ارز، صرف واردات روغن خام، کنجاله و سویا می شود. مضاف بر آنکه کنجاله دام نیز وابسته به دانه های روغنی است که اگر آن نیز از منابع داخلی تامین نشود باید سالانه ۳ تا ۴ میلیون تن علوفه نیز برای تولید مرغ، تخم مرغ و گوشت وارد شود که با افزایش کشت کلزا واردات روغن کاهش یافته و میزان ارز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار