مسمومیت دارویی و شیمیایی کودکان جدی گرفته شود

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۶
زنجان - ایرنا - عمده ترین موارد مسمومیت در کودکان در اثر خوردن داروها، مواد شیمیایی و محصولات خانگی مانند، مواد آرایشی بهداشتی، فرآورده های شوینده، سفیدکننده و لوله بازکن، لاک پاک کن (استون) و گیاهان آپارتمانی سمی بوده که لزوم نظارت والدین را بیش از گذشته ضروری کرده است.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان روز شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: کودکان خردسال ممکن است هرچیزی را به دهان ببرند که این عمل بخشی از آموزش و درک این گروه سنی از محیط اطراف آنان بوده و این عمل زمینه ساز بروز مسمومیت است که بسیاری از محصولات خانگی می توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، سمی باشند.
دکتر سینا قرابیگلی افزود: بسیاری از مواد شیمیایی که امروزه در منازل مصرف می شوند اعم از شوینده ها، پاک کننده ها، سفیدکننده ها و غیره موادی هستند که میتوانند تهدیدی برای سلامت اعضای خانواده به ویژه فرزندان باشند.
وی اضافه کرد: نه تنها با بلع این مواد ایجاد مسمومیت حاد می شود، بلکه استنشاق بخارات حاصل از آن می تواند مسمومیت مزمن ایجاد کند که در اغلب منازل امروزی مواد شیمیایی یافت می شوند که بیشتر از مواد شیمیایی موجود در یک آزمایشگاه شیمی معمولی است.
قرابیگ لی افزود: کودکان زیر پنج سال، پرخطرترین گروه سنی از نظر بروز مسمومیت هستند و در این میان والدین در هنگام بیماری کودکان خود مراقب باشند تا دوز تکراری دارو به کودکان ندهند و از همه مهم تر اینکه داروهای مصرفی افراد خانواده را دور از دسترس آنان نگهداری کنند.
وی اظهار داشت: بر این مبنا توصیه می شود که از قرار دادن دارو در کیف دستی اجتناب کنند و از طرفی والدین و یا بیمار داروهای خود را در مقابل چشم کودکان نخورند، چرا که کودکان از رفتار بزرگسالان تقلید می کنند و ممکن است دور از چشم والدین داروها را به دهان ببرند.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار