چرایی ناامنی سرمایه گذاری در آرامکو از نگاه دیپلمات آمریکایی

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰
نیویورک– ایرنا– یک دیپلمات پیشین آمریکایی ادامه جنگ سعودی علیه یمن را یادآور شد و گفت: تنش های نظامی و سیاسی پیرامون عربستان به نگرانی درباره آینده شرکت نفتی آرامکو و سودهی سهام آن دامن زده است.

«مایکل اسپرینگمن» روز شنبه در گفت وگو با ایرنا درباره عرضه عمومی سهام شرکت ملی نفت عربستان، موسوم به آرامکو در بازار بورس ریاض تاکید کرد، با وجود اینکه این اقدام برای سرمایه گذاری داخلی در عربستان سودمند خواهد بود اما حکومت ریاض نتوانسته این اطمینان را در محافل مالی و سرمایه گذاری به وجود آورد که آرامکو با ثبات و سودآور خواهد ماند.
مدیر پیشین امور روادید کنسولگری آمریکا در جده با یادآوری حمله به زیرساخت های نفتی عربستان، تنها راه برای زدودن نگرانی ها را پایان دادن به جنگ علیه یمن دانست.
اسپرینگمن در پاسخ به اینکه آیا عرضه عمومی سهام آرامکو در داخل عربستان به معنای کنار گذاشتن ایده نخست «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای عرضه این سهام در بازارهای نیویورک، لندن و هنگ کنگ است، گفت: بله، مطابق گفته ها و بیانیه هایی که دیده ام، محمد بن سلمان قصد دارد اولویت فروش را به مردم در داخل برای خرید سهام آرامکو بدهد. البته او هنوز نظری نداده یا حداقل هنوز من ندیده ام که این کار به معنای کنار گذاشتن ایده عرضه سهام در بورس نیویورک و لندن باشد.
این دیپلمات پیشین افزود: به نظر می رسد عرضه و فروش سهام آرامکو در داخل، فرصت خوبی برای سعودی ها، چه ثروتمند و فقیر باشد که از امتیازات آن برخوردار شوند، بدون اینکه با دردسر تعامل با شرکت های خارجی کمتر شناخته شده روبرو شوند. همچنین، این کار بورس محلی را تقویت می کند و این امکان را می دهد تا سرمایه گذاران داخلی به سرمایه گذاری تشویق شوند.
خطر مصادره سهام آرامکو در دادگاه های آمریکا
اسپرینگمن درباره احتمال نگرانی عربستان از مصادره اموال آرامکو در صورت عرضه شدن آن در بازارهای بورس غربی نیز گفت: به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار