مهر گزارش می‌دهد؛

متن و حاشیه اکران ۱۶ فیلم در «فجر ۳۹»/ «غایبان» حذف شده‌اند؟

لوگوی خبرگزاری مهر خبرگزاری مهر . چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۴:۵۱
کمتر از چهار روز دیگر متفاوت ترین دوره جشنواره فیلم فجر آغاز می شود؛ در گزارش پیش رو به مرور متن و حاشیه فرآیند انتخاب ۱۶ فیلم فهرست نهایی اکران در این رویداد پرداخته ایم.

خبرگزاری مهر - گروه هنر- زهرا منصوری: روز گذشته فهرست نهایی فیلم های نامزد شده در بخش های مختلف سی و نهمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد؛ فهرستی متشکل از ۱۶ فیلم که اسامی بزرگ کم ندارد و تنها آثار راه یافته به جشنواره امسال محسوب می شوند که شانس اکران بر پرده و رونمایی برای مهمانان «فجر» را دارند.
مسیری که طی شد تا فیلم های رونمایی شده در جشنواره فیلم فجر به ۱۶ فیلم برسد غربالگری دو مرحله ای را به خود دید. بر خلاف سال های گذشته که هیأت انتخاب ابتدا به فهرستی ۲۲ تایی از میان متقاضیان می رسیدند، امسال با حذف هیأت انتخاب سنت هر ساله انتخاب فیلم ها هم دچار تحول شد.
هر چند سینما در یک سال گذشته مسیری سخت پیموده و مهمترین چرخه اقتصادی آن یعنی «اکران» دچار آسیب شد، اما انتشار نخستین فهرست از متقاضیان حضور در این رویداد سینمایی که آماری ۱۱۰ تایی از فیلم ها را در بر می گرفت، نشان داد که هنوز فیلمسازان دل در گرو این هنر دارند و به اقبال آن امید بسته اند.
با رونمایی از فهرست ۱۱۰ تایی از فیلم های متقاضی این رویداد سینمایی، گذشته از واکنش های سرخوشانه در فضای مجازی به دلیل حضور برخی فیلم هایی که بعضاً سال تولیدشان به سال های گذشته برمی گشت و کمترین تطابقی با آئین نامه جشنواره فیلم فجر هم نداشت اما نوبت به پالایش مرحله نخست رسید؛ در این پالایش ۶۲ فیلم حائز شرایط حضور در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر شدند.
با آماده نشدن ۳ فیلم سینمایی در نهایت از میان ۵۹ فیلم، در مرحله دوم ۱۶ فیلم به فهرست اکران راه پیدا کردند که طبق گفته های پیشین محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر این رویداد همان فیلم هایی هستند که در بخش های مختلف نامزد دریافت جایزه شده اند. ...

سرخط اخبار
لوگوی فرتاک نیوز فرتاک نیوز .