موضع گیری دوباره دولت سعودی علیه برنامه هسته ای ایران، اولین واکنش انصارالله به طرح جدید ائتلاف عربی درباره یمن، دیدار هیات طالبان با ظریف و تداوم مواضع خصمانه ریاض علیه برنامه هسته ای ایران از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به 800 هزار کشته در جنگ های آمریکا در خاورمیانه نیز اشاره کرد.
 به گزارش تابناک، نتایج یک تحقیق جدید در آمریکا نشان می دهد جنگ هایی که آمریکا از قریب دو دهه پیش به بهانه مبارزه با تروریسم آغاز کرده، هزینه های مالی و جانی هنگفتی هم برای آمریکا و هم برای کشورها هدف، به بار آورده است. 
بر اساس این مطالعه که در قالب پروژه «هزینه های جنگ» دانشگاه «براون» انجام گرفته، در جریان این جنگ ها دستکم ۸۰۱,۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند، که حدود نیمی از آن ها غیرنظامی بوده اند. این جنگ ها همچنین ۶.۴ تریلیون دلار هزینه بر جای گذاشته است.
به نوشته پایگاه «تسک اند پرپس»، با این وجود، محققان این پروژه هشدار داده اند که آمار واقعی کشته ها و هزینه ها، احتمالا به مراتب بیش از این رقم است، چراکه در این مطالعه، صرفا آمار کشته هایی در نظر گرفته شده که مستقیما در حملات و انفجارها، از جمله حملات پهپادی و انفجار بمب های دست ساز، جان خود را از دست داده اند و از آمار مربوط به افرادی که به صورت غیرمستقیم به واسطه تبعات جنگ جان خود را از دست داده اند، در این مطالعه لحاظ نشده است.
این ابهام حتی در خصوص کشته های مستقیم جنگ هم وجود دارد. مؤسسه براون در این خصوص گفته است: «روشن است که ما احتمالا هرگز نمی توانیم تعداد کشته های مستقیم این جنگ ها را بدانیم. به عنوان ...

سرخط اخبار