ساحران دربار فرعون آنگاه که از سوی فرعون به قطع دست و پا و اعدام سخت تهدید می شوند فریادی برمی آورند که از دل تاریخ شنیده می شود:««قَالُوا لَا ضَیرَ إِنَّا إِلَی رَبِّنَا مُنْقَلِبُونَ».

به گزارش خبرنگار مهر ، در سلسله یادداشت هایی که پیش روی شماست قواعد اندیشه در قرآن و به تعبیری قواعد اندیشه قرآنی توسط مصطفی عباسی مقدم استاد علوم قرآن دانشگاه کاشان از متن آیات استخراج شده است. از آنجا که اندیشه و تعقل در قرآن جلوه های بسیار و آثار سرشار دارد، منظور ما انواع و شاخه های مختلف آن یعنی هرگونه عقل ورزی، تأمل، فکر، تعمق، آینده نگری و عاقبت اندیشی را شامل می شود. منظور از قواعد هم قانونمندی ها و ضوابطی است که بر اندیشه مومنانه در پرتو قرآن احاطه دارند و اینک بیانی مختصر از این قواعد:
قاعده چهارم: شجاعت
هیچ اندیشه ناب و ارزشمندی به سادگی به دست نمی آید و به سادگی پذیرفته و عمل هم نمی شود. خون دل ها باید خورد و دلیری ها باید کرد. وقتی قرآن تأکید می کند: «وَمَا أَکْثَرُ النَّاسِ وَلَوْ حَرَصْتَ بِمُؤْمِنِینَ» و بیشتر مردم، هر چند اصرار داشته باشی، ایمان نمی آورند! (یوسف / آیه ۱۰۳)
«وَلَقَدْ صَرَّفْنَا لِلنَّاسِ فِی هَذَا الْقُرْآنِ مِنْ کُلِّ مَثَلٍ فَأَبَی أَکْثَرُ النَّاسِ إِلَّا کُفُورًا» ما در این قرآن، برای مردم از هر چیز نمونه ای آوردیم (و همه معارف در آن جمع است)؛ اما بیشتر مردم کفران پیشگی می کنند! (سوره مبارکه اسرا / آیه ۸۹) پس باید برای اثبات یک اندیشه و پیاده سازی آن شجاع بود و استقامت ورزید؛ «إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ» / (فصلت / آیه ۳۰)
به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می شوند ...

عناوین مهم خبری