تاریخچه کاروانسرای شیخ علیخان اصفهان به دوران صفویه مربوط میشود.
کاروانسرای شیخ علیخان کجاست؟
در ایران بناهای قدمتی و باستانی بسیاری از دوره های مختلف به یادگار مانده است که یکی از این بناها کاروانسرای شیخ علی خان است. این کاروانسرا در استان اصفهان قرار دارد و جزء یکی از کاروانسراهای مجلل آن زمان بوده است که فقط رجال سیاسی به همراه زن و بچه های شان ردر آن اتراق می کردند.
عکس کاروانسرای شیخ علیخان اصفهان
در زمان گذشته هم مانند اکنون، مردم به سفر می رفتند و کاروانسراهای آن زمان حکم هتل های امروزی را برای آن ها داشته است. صفویان در دوران حکومت خود در هر شهری کاروانسراهای بی شماری برای رفاه و راحتی حالمردم ساختند و چون اصفهان پایتخت صفویان بود، رسیدگی های چشمگیری به این شهر می کردند و در آن کاروانسراهای بسیاری ساختند که اکنون بیشترشان به عنوان جاذبه های تاریخی و گردشگری مورد استفاده عموم قرار گرفته است.
ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی اش، جزء یکی از شاهراه های بازرگانی در شرق و غرب محسوب می شود. به همین خاطر افراد بسیاری که اکثرشان هم تجار بودند، به قصد خرید و فروش یا مسافرت مدام در حال سفربودند و کاروانسراها نقش بسیار مهمی برای شان داشت.
در دوره حکومت صفویان، اهمیت بسیاری به راه های مسیر ارتباطی می دادند و یکی از این مسیرها، مسیر اصفهان بود، چراکه این شهر پایتخت حکومتی صفویان بود و به همین دلیل در آن کاروانسراهای بسیاری به منظور توسعه تجارت و ارتباطات ساخته شده است. کاروانسرای شیخ علیخان اصفهان به دست بهترین معماران اصفهانی ساخته شده است و از لحاظ ساختار همگی شبیه به یکدیگر هستند، برای مثال بیشترشان 4 ایوان دارند. ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار