معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: با اجرای طرح جامع افزایش پروپیلن در صنعت پتروشیمی ظرفیت تولید این محصول به ۴ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، بهزاد محمدی در گفتگو با بخش خبر سراسری شبکه یک سیما درباره وضع تولید کنونی پروپیلن در کشور اظهار داشت: هم اکنون ۹۵۰ هزار تن پروپیلن در صنعت پتروشیمی تولید و به طور کامل نیز مصرف می شود و کمبود این محصول در صنعت وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه رقم تولید پروپیلن با طرح های در حال اجرای کنونی در صنعت پتروشیمی در چهار سال آینده ۸۰۰ هزار تن افزایش می یابد و در سال ۱۴۰۴ به ۲ میلیون تن می رسد، افزود: با اجرای طرح جامع افزایش پروپیلن در صنعت پتروشیمی که به تازگی تدوین شده است، ظرفیت تولید پروپیلن در کشور به ۴ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ افزایش پیدا خواهد کرد.
به گفته محمدی، در طرح جامع افزایش پروپیلن از مسیر متانول، سه طرح ۴۷۰ هزار تنی در عسلویه با عنوان طرح پارک پروپیلن عسلویه، سه طرح ۱۲۰ هزار تنی در امیرآباد شمال کشور، یک طرح در منطقه انزلی و یک طرح هم در اسلام آباد تعریف شده است که امیدواریم با اجرای این طرح ها مجموع ظرفیت تولید پروپیلن در کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۴ میلیون تن برسد که توسعه شگرفی را در توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی ایجاد خواهد کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که برنامه صنعت پتروشیمی تا پیش از کامل شدن طرح های تولید پروپیلن برای متانول مازاد در کشور چیست، گفت: طرح های تولید متانول در صنعت پتروشیمی در گذشته تعریف شده و در حال اجرا هستند و مجبور به تولید، مصرف داخلی و صادرات این محصول هستیم، اما با اجرای این طرح عنوان شده (طرح جامع افزایش پروپیلن) و سایر طرح های پیشران تعریف شده که از مسیر متانول انجام خواهد شد، سعی می شود مصرف را به حدی برسانیم که در فروش این محصول صادراتی دچار مشکل ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار