نتایج یک بررسی جدید حاکی از آن است، نوعی اختلال در سطح سرمی چربی ها ممکن است در بروز اوتیسم کودکان نقش داشته باشد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، محققان دانشکده پزشکی هاروارد، انستیتوی فناوری ماساچوست و دانشگاه شمال غربی، در مطالعه ای که در مجله Nature Medicine انجام شده است، داده های میلیون ها کودک مبتلا به اوتیسم را تجزیه و تحلیل کردند.
این تیم با استفاده از یک رویکرد هوش مصنوعی (AI)، اطلاعات مراقبت های بهداشتی، سوابق الکترونیکی بهداشت و توالی ژنتیکی را برای یافتن زیرگروه جدید اوتیسم ترکیب کرد.
به این ترتیب، آنها گروهی از بیماران مبتلا به اوتیسم مرتبط با دیس لیپیدمی را شناسایی کردند؛ این یک اختلال در متابولیسم لیپیدها در خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید است.
دیس لیپیدمی یا چربی پریشی به معنای هر گونه اختلال در سطح سرمی چربی ها شامل افزایش یا کاهش غیرطبیعی است. 
درنهایت مشخص شد، کودکان مبتلا به اوتیسم بیش از کودکان دیگر به دیس لیپیدمی مبتلا می شوند.
محققان همچنین نشان دادند که والدین مبتلا به دیس لیپیدمی به احتمال زیاد فرزندان مبتلا به اوتیسم دارند و احتمال ۱۶ درصد (برای مادر) و ۱۳ درصد (برای پدر) فرزند داشتن اوتیسم بیشتر است.
دانشمندان تأکید می کنند، این یافته ها ممکن است منجر به تشخیص زودرس اوتیسم کودک و درمان های هدفمند جدید شود؛ دیس لیپیدمی یکی از عوامل اصلی خطر برای بروز بیماری سرخرگ های کرونری، سکته مغزی و بیماری عروق محیطی است که می توان با تغییر شیوه زندگی، رژیم غذایی و داروها بر آن تأثیر گذاشت و آن را تغییر داد.

سرخط اخبار