هشت جنگ مرگ بار که آمریکا از سال ۲۰۰۱ ذیل عنوان جنگ علیه ترور به راه انداخته یا به آن پیوسته است، به از دست رفتن جان صدها هزار نفر از مردمان بیگناه انجامیده است.

- اخبار بین الملل -
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد در سخنرانی به زبان انگلیسی خواستار مقابله با یکجانبه گرایی و قلدری آمریکا شد.
متن این سخنرانی به شرح زیر است:
آقای رئیس،
هفتاد و پنج سال پیش، سازمان ملل متحد تاسیس شد تا صلح و امنیت بین المللی را پس از دو جنگ دهشتناک احیا کند. اما تا چه میزان موفق بوده ایم؟
بر اساس پژوهشی جدید، در نتیجه «جنگ های همیشگی» آمریکا از سال 2001 میلادی—«سال ملل متحد برای—سی و هفت میلیون نفر آواره شده اند.
هشت جنگ مرگ بار که آمریکا از سال 2001 ذیل عنوان جنگ علیه ترور به راه انداخته یا به آن پیوسته است، به از دست رفتن جان صدها هزار نفر از مردمان بیگناه، جوامع و خانواده های بی شمارِ نابود شده، دولت های متعددِ فرومانده و در حال فروپاشی و افراطی گری بی سابقه انجامیده است.
از این رو، امروز ما باید از خود بپرسیم:
آیا امروز جهان ما ایمن تر—یا ناامن تر— از سال 1945شده است.
چگونه می توانیم با یکجانبه گرایی و عناد با حقوق بین الملل از سوی قلدری که تنها یاد گرفته تهدید به زور نماید و با تکبر سخن بگوید، مقابله نماییم.
چگونه می توانیم رژیمی را متوقف کنیم که بیش از 220 سال از تاریخ 244 ساله اش را در جنگ بوده است: از جنگ های علیه بومیان آمریکا تا جنگ علیه بخشی از مردم خود که آنها را به بردگی کشانده بود—که هنوز هم در نهایت وحشی گری ادامه دارد، تا 39 درگیری نظامی و همچنین نزدیک به 120 جنگ اقتصادی—که برای مقبولیت بخشی آن را به دروغ "تحریم" می نامد—از 194. علیه هر کس که تسلیم هوی و هوس آمریکا نشده است.
جالب است که ایالات متحده در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار