حجت گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان است. حجت گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده در مرغداری ها ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.
وی برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا را علت اصلی افت قیمت مرغ در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا، قیمت نوسان چشمگیری نخواهد داشت.
حجت درباره آینده بازار مرغ بیان کرد: با توجه به نوسان قیمت نهاده های دامی و افزایش هزینه های تولید، انتظار می رود که قیمت مرغ زنده در دامنه ۱۱ هزار تومان و مرغ گرم ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان باقی بماند و عرضه با نرخ های پایین تر، مرغداران را در امر جوجه ریزی دچار اخلال می کند چرا که تولیدکنندگان دیگر توان زیان را ندارند.
وی درباره اینکه اظهاراتی مبنی بر ممنوعیت فروش و برخورد با متخلفان فروش با نرخ های بالاتر از قیمت مصوب وجود دارد، بیان کرد: اگرچه برخورد های امنیتی با تولید در کوتاه مدت موجب شده قیمت های فروش کنترل شود، اما در میان مدت و بلندمدت، قیمت های دستوری نمی تواند استمرار یابد و در کوتاه مدت به دلیل فساد پذیری کالا به سبب ضرر و زیان مرغداران در فروش و کمبود نقدینگی فشار بر مرغداران وارد می کند.
این مقام مسئول ادامه داد: با وجود تامین بخشی از نهاده ها با نرخ آزاد و بخشی با نرخ مصوب، قیمت منطقی مرغ ۱۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۷ هزار تومان است، درحالیکه قیمت مصوب مرغ برمبنای نهاده با نرخ مصوب تعیین شده است.
وی با انتقاد از این مسئله که قیمت مصوب مرغ ستاد تنظیم بازار با هزینه های واقعی تولید فاصله دارد، بیان کرد: با استمرار روند زیان مرغداران کار به جایی می رسد که مرغداران به ...

عناوین مهم خبری