امیدها برای به دست آمدن توافق جدید میان ایران و اروپا بیشتر شده است

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۵
تهران - ایرنا - سفیر پیشین ایران در نروژ و مجارستان تاکید کرد: در شرایط کنونی، ایران و اروپا نسبت به ادامه گفت وگوها با یکدیگر تفاهم دارند و امیدها برای ادامه کار و به دست آمدن توافق جدید بیشتر شده است.

عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به تلاش فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا و خلیج فارس گفت: فرانسوی ها از زمانی فعال شدند که ایران اقدام به کاهش تعهدات خود کرد. کاهش تعهدات در مرحله اول برای آنها اعلام هشدار و انجام فاز دوم کاهش تعهدات، موجب آغاز اقدامات عملی آنها از سوی فرانسوی ها شد.
وی با بیان اینکه فرانسه از آغاز و انجام فاز سوم کاهش تعهدات برجامی ایران به وحشت افتاده اند، اظهار داشت: ترس و وحشت از انجام فاز سوم، فعال شدن فرانسوی ها در عرصه دیپلماتیک را به همراه داشته و موجب شده تا مکرون در تماس با رئیس جمهور، از اختصاص یک خط اعتباری میلیاردی خبر داده و اینستکس را فعالتر کنند.
این کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه پاریس تماس ها و ارتباطاتی را هم با واشنگتن را افزایش داده است، تصریح کرد: در پی افزایش تماس ها فرانسه با آمریکا، ترامپ درخواست هایی را مطرح کرده که در پی این درخواست ها، شاهد تماس هایی در سه مقطع میان روسای جمهور ایران و فرانسه بودیم. درخواست آمریکا هم بر این اساس بوده است که اگر قرار است امتیازی به تهران داده شود، باید ملاقاتی میان ترامپ و روحانی برگزار شود و ایران و آمریکا با یکدیگر مذاکره کنند.
فرجی راد با بیان اینکه ایران این درخواست آمریکایی ها را رد کرده و براساس اخبار منتشر شده تهران با پیشنهاد پاریس مبنی بر شرکت در اجلاس G7 را قبول نکرده است، خاطرنشان کرد: رد پیشنهاد فرانسه از سوی ایران و عدم پذیرش دیدار با مقامات آمریکایی از سوی مسئولان ایرانی موجب خشم کاخ سفید شده و شاهد بودیم که آمریکایی ها تندیی را نسبت به فرانسه و مکرون مطرح کنند.
وی ادامه داد: آمریکایی ها ...

سرخط اخبار