حجم مبنا به معنای میزان سهامی است که باید برای رسیدن به دامنه نوسان کامل، مورد معامله واقع شود.
تهران – اقتصادبرتر – ۸ فروردین ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر ، حجم مبنا چیست؟ حجم مبنا یکی از مفاهیم بورس است که در بازارهای سرمایه با آن سر و کار خواهید داشت.
لازم به ذکر است که حجم مبنا در پایانی هر هفته کاری بورس اوراق بهادار تهران تعیین می شود و قوانینی در خصوص ارزش گذاری آن وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.
حجم مبنا چیست؟
برای آن که از حجم مبنا برداشت درستی داشته باشید، باید به تعریف ابتدایی آن و فرمول محاسبه این المان بورسی، کمی دقت داشته باشید. تعریف ساده حجم مبنا، این است که این حجم حداقل تعداد سهام یک نماد بورسی را تعیین می کند که باید در یک روز معاملاتی، مورد داد و ستد قرار بگیرد، تا آن نماد بورسی بتواند در دامنه نوسان خود به سقف یا کف برسد. به واقع این عدد معامله، قدرت جا به جایی نرخ سهام تا سقف و کف را فراهم می سازد، در غیر این صورت نرخ سهام توان جا به جایی در حداکثر و حداقل دامنه نوسان خود را نخواهد داشت.
توجه داشته باشید که حجم مبنا از فاکتورهای بسیار مهم در دیده بانی بازارهای بورس است و با در نظر گرفتن آن، باید خرید و فروش های خود در این بازارها را مدیریت کنید. همان اندازه که این حجم به آرامش بازار بورس کمک می کند، می تواند در تصمیم گیری های شما حین خرید و فروش سهم های مختلف نیز تاثیرگذار باشد. از سال ۱۳۹۳ تاکنون فرمول محاسبه حجم مبنا ثابت مانده است. پیشتر از آن حجم مبنا یک عدد مشخصی بود که در ابتدای هر سال مالی تعریف می شد، اما از سال ۱۳۹۳ به بعد، این عدد در ابتدای هر هفته حساب شده و از هفته ای به هفته ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار