با وجود بازگشایی تدریجی مرزها و برقراری دوباره برخی پروازهای بین المللی، قرنطینه مسافران ایرانی در خانه همچنان ادامه دارد. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می گوید: هنوز محدودیت های سفر برای شهروندان ایرانی برداشته نشده و فعلا از سفرهای توریستی خبری نیست.

بررسی های ایسنا نشان می دهد درحال حاضر پروازهای بین المللی که از مقصد ایران برقرار است، تنها مسافرانی را جابه جا می کنند که پاسپورت یا کارت اقامت کشور مقصد را داشته باشند. برخی از این مسافران حتی لازم است پیش از خروج، کارت سلامت تهیه کرده یا تست کرونا بدهند.
حرمت الله رفیعی رییس انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی - نیز درباره وضعیت مرزهای زمینی و هوایی و امکان سفر برای شهروندان ایرانی، به ایسنا می گوید: هنوز هیچ ایرلاین و یا کشوری، مسافر توریستی از ایران نمی پذیرد.
او اضافه می کند: در دوران کرونا تنها ایرلاین خارجی که به ایران پرواز داشت و البته بیشتر شهروندان ایرانی را به کشور بازمی گرداند، به قطر تعلق داشت که پروازهای محدود آن با قیمت گزاف کماکان ادامه دارد و بیشتر مسافرانی از آن استفاده می کنند که در کشور دیگری اقامت یا کار دارند و ناچارند سفر بروند. با توافق ایران و ترکیه برای بازگشایی مرز هوایی دو کشور، گفته اند پروازهای این مسیر باز می شود اما فعلا ترکیه مسافرانی را می پذیرد که در این کشور اقامت یا اجازه کار داشته باشند .
رفیعی درباره حوزه شینگن و شرایط سفر اتباع ایرانی به اروپا نیز می گوید: بخش ویزا در سفارتخانه های کشورهای اروپایی هنوز فعالیت خود را از سرنگرفته اند و فقط به موارد استثنائی رسیدگی می کنند.
سفارتخانه های اتحادیه اروپا که از اسفندماه، پس از تایید شیوع ویروس کرونا در ایران تعطیل شده اند قرار بود از ۱۵ ژوئن (۲۶ خردادماه) خدمات دهی ویزا را در ایران از سر بگیرند، در اطلاعیه ای دیگری زمان بازگشایی بخش هایی از کنسولگری ها و بخش های صدور ویزا را به ۱۵ تیرماه موکول کردند. در آن اطلاعیه همچنین تاکید ...

سرخط اخبار