فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده «سعید مومیوند» - محیط بان محکوم به اعدام - گفت: این پرونده در دیوان عالی کشور در حال بررسی است.

سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: محیط بان «مومیوند» در سال ۹۷ به اعدام محکوم اما در خردادماه ۹۸ با پیگیری ها و اعتراض های انجام شده حکم او نقض شد و دیوان عالی کشور پرونده را برای تجدیدنظر به دادگاه فرستاد. در نتیجه پرونده به دستگاه قضایی همدان بازگشت ولی مجدد در دادگاه استان، رای قصاص صادر و این محیط بان محکوم به اعدام شد.
وی ادامه داد: با اعتراض دوم به رای دادگاه، پرونده محیط بان «مومیوند» برای دومین بار به دیوان عالی کشور فرستاده شد و ما اکنون منتظر تصمیم دیوان عالی در این باره هستیم.
به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست به طور قطع اصلاح قانون استفاده از سلاح توسط محیط بانان که در قانون حمایت از محیط بانان به آن اشاره شده است، در این پرونده به محیط بان محکوم به اعدام کمک خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، در سال ۹۵ محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه حافظت شده می شود. خودرو آن ها که پیکان بود را توقیف می کنند و یکی از دو سرنشین متواری می شود. محیط بان پس از اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می کند. فرد مجروح متأسفانه پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست می دهد و پس از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط بان صادر و محیط بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم می شود.

سرخط اخبار