چینی ها، میمون ها را باهوش تر کردند!

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۴
دانشمندان چینی، ژن های مغز انسان را به مغز "میمون رزوس تراژنیک"(transgenic rhesus monkeys) وارد کردند تا این میمون ها را باهوش تر کنند.

آفتاب نیوز :
به نقل از تک تایمز، پژوهشگران "مؤسسه جانورشناسیKunming" چین در مطالعه اخیر خود یکی از ژن های انسان را که مسئول رشد مغز بود به ژنوم میمون های رزوس افزودند.
"میمون رزوس" یا "ماکاک رزوس"(Macaca mulatta) یکی از انواع میمون ها هستند که در جنوب، شرق و جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند. قد جنس نر رزوس به طور میانگین ۵۳ سانتی متر و وزن آن ۷٫۷ کیلوگرم است. قد جنس ماده ۴۷ سانتی متر و وزن آن ۵٫۳ کیلوگرم است. رنگ بدن آن ها قهوه ای یا خاکستری و رنگ صورتشان صورتی است. دم شان حدود ۲۰ تا ۲۳ سانتی متر طول دارد و میانگین طول عمر آن ها حدود ۲۵ سال می باشد.
تکنیک ویرایش ژن
با استفاده از تکنیک های ویرایش ژن، محققان یک ژن انسان به نام "میکروسفالین" یا "MCPH۱" را به ژنوم چند میمون روزس اضافه کردند تا اطلاعات بیشتری درباره رشد مغز انسان و تکامل مغز به دست آورند.
" MCPH۱" که در مرحله جنینی رشد مغز انسان بیان شده است با اندازه مغز مرتبط است. گفته می شود علت این موضوع که برخی کودکان با سرهای کوچک متولد می شوند این است ژن میکروسپالین آنها آسیب دیده است.
"بینگ سو" (Bing Su) ژنتیک شناس "مؤسسه جانورشناسی Kunming" گفت: ما طی این مطالعه برای نخستین بار موفق به درک تکامل شناخت مغز انسان با استفاده از یک مدل میمون تراژنیک شدیم.
در این مطالعه، دانشمندان به منظور افزودن ژن مذکور انسانی به ژنوم میمون، ابتدا ویروس های حامل ژن "MCPH۱" را به جنین های میمون تزریق کردند و سپس اجازه دادند تا میمون ها به طور طبیعی رشد کنند. هر میمون دارای ۲ تا ۹ نسخه از ژن انسان در بدن خود است.
پس از انجام آزمایشات، یازده میمون با ژنوم ویرایش شده متولد شدند، اما فقط پنج ...

[ مشاهده متن کامل چینی ها، میمون ها را باهوش تر کردند! آفتاب نیوز ]