چالش دو گروه سنی کودکان و سالمندان

تهران (پانا) - بررسی ها نشان می دهد که شاخص سلامت دندان های گروه سنی کودکان و همچنین جامعه سالمند کشور، به مراتب بحرانی تر از سایر گروه های سنی است.
به گزارش مهر، وضعیت شاخص DMF دندان های ایرانی ها به خصوص گروه سنی کودکان، بسیار بحرانی است و متأسفانه این کودکان با همین دندان های خراب، بزرگ می شوند. در همین حال، وضعیت سلامت دندان های سالمندان کشور نیز بغرنج است. غافل از اینکه عوارض دندان های خراب، می تواند کل سیستم بدنی و جسمانی فرد را تهدید کند و عامل بروز بیماری هایی بعضاً خطرناک شود. از همین رو، لازم است که برنامه های بهداشت دهان و دندان در کشور، با شدت و قوت بیشتری برای دو گروه سنی کودکان و سالمندان، اجرا شود.
علی رضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به تشریح وضعیت سلامت دندان های ایرانی ها پرداخت و گفت: متأسفانه در بحث دندانپزشکی، با دو چالش بزرگ سنی در کشور مواجه هستیم.
وی، کودکان و سالمندان را مورد اشاره قرار داد و افزود: نکته ای که نباید فراموش کرد، این است که اقدامات مراقبتی و بهداشتی در سنین کودکی، آثار دیرپا دارد. یعنی اگر بتوانیم از سلامت دندان های کودکان مراقبت کنیم، می توان بخش زیادی از مشکلات دندانی را مرتفع کند.
زالی، در عین حال از وضعیت شاخص DMF دندان های ایرانی ابراز نگرانی کرد و گفت: آمارها نگران کننده است، به خصوص این وضعیت در بین کودکان ۶ تا ۱۲ سال، نگران کننده تر است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به نزول شاخص DMF دندان های ایرانی ها در مناطق غیر برخوردار کشور، افزود: باید یک برنامه ملی برای حمایت از سلامت دندان های کودکان زیر ۶ سال و ۶ تا ۱۲ سال تدوین شود.
زالی با انتقاد از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار