آیین های عاشورایی دیار گیل و دیلم/ از «طشت گذاری» تا «علم بندی»

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰:۱۳

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها: هم زمان با محرم الحرام هر منطقه ای از ایران اسلامی مراسم خاصی برای عزاداری و سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و ۷۲ یار باوفایشان در دشت کربلا دارد. آنچه در این میان بیش از سایر موارد به چشم می آید این است که عزای حسین(ع) عالم گیر بوده و مرد و زن، پیر و جوان و کودک، کرد و لر، عرب و فارس و بلوچ و گیلک نمی شناسد هر کسی در این میان دوست دارد به سبک و سیاق خود، در ماتم شهید کربلا سوگواری کند.
استان گیلان نیز همانند سایر مناطق ایران برای این ایام آداب ورسوم و آیین های مختلفی دارد که برگرفته از فرهنگ غنی و سابقه تاریخی این استان است.
و اما محرم در میان گیلانیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده و حال و هوایی وصف نشدنی دارد از همین رو از هفته قبل از رسیدن این ماه مردمان این استان خود و محله ها را برای عزاداری سرور و سالار شهیدان آماده می کنند. در و دیوار و حتی سردر منازل و بازار و محل کار خود را رخت سیاه و عزا می پوشانند و هر کسی به اندازه وسع و توان حتی با پخش یک جعبه خرما عشق و ارادت خود به سرور و سالار شهیدان را به نمایش می گذارد.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، ۱۱ آیین عاشورایی گیلان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده که می توان به علم بندی ماسوله، طشت گذاری تالش و آستارا، چهل منبر، کرب زنی و یازدهم روز لاهیجان، تعزیه دیلمان و ضیابر، علم واچینی، مراسم تاسوعای آقا سید شرفشاه دارسرا، مراسم چهل علم، مراسم هفت کوگاه و نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم در ماسوله اشاره کرد. اما در این میان آئین های دیگری همچون مراسم «دفن شهدا» و «اَستُنه تاشی» نیز وجود دارد که اگرچه ثبت ملی نشده اند ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار