یک مقام آمریکایی می گوید به دلیل نگرانی واشنگتن از تمایلات نظامی چین، زمان آن رسیده که پکن وارد مذاکرات کنترل تسلیحات اتمی بین روسیه و ایالات متحده شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ایالات متحده فشار بر چین جهت پیوستن پکن به مذاکرات کنترل تسلیحات هسته ای بین واشنگتن و مسکو را افزایش داد.
به نوشته خبرگزاری « رویترز »، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: «چین برای مدت هاست که می گوید هرگز وارد رقابت تسلیحاتی نمی شود و به دنبال برابری عددی با آمریکا و روسیه نیست. اکنون زمان است که چین حرف خود را ثابت کرده و نشان دهد که یک بازیگر بین المللی مسئول است».
این مقام که خواست نامش فاش نشود، توضیح داد: «تداوم سکوت چین، باعث ایجاد شک و تردید درباره تمایلات آن می شودو فقط نیاز به احیای تمرکز روی بازدارندگی و آمادگی نظامی آمریکا را بیشتر می کند».
بر این اساس، وی همچنین افزود که آمریکا هنوز تصمیمی برای تمدید معاهده کنونی استارت نگرفته است زیرا روی بازه گسترده ای از تهدیدات، ورای تسلیحاتی که ذیل این معاهده هستند، تمرکز کرده است.
به نوشته رویترز، این مقام آمریکایی با بیان اینکه چین مسئولیت های بزرگی به عنوان یک قدرت نظامی بزرگ دارد، اظهار داشت: «شما نمی توانید خواستار جایگاه جهانی باشید بدون اینکه مسئولیت های جهانی برای نظم دنیا را قبول کنید، و به همین خاطر است که ما معتقدیم زمان مشارکت چین در کنترل تسلیحاتی همراه با آمریکا است».
علی رغم اینکه زرادخانه های هسته ای آمریکا و روسیه، به میزان بسیار زیادی بیشتر از تسلیحات اتمی چین است اما واشنگتن و متحدانش مدتی است که از تقویت نظامی پکن در منطقه آسیا-اقیانوسیه بسیار ابراز نگرانی می کنند.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز وعده داده چین را به مذاکرات واشنگتن-مسکو بر سر توافق جایگزین معاهده «استارت»، که در ماه فوریه سال بعد منقضی می شود، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار