کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بر اساس گزارش سازمان کنترل کیفیت هوا و محیط زیست، امسال و تا پایان آذرماه، در شهر تهران فقط ۲۵ روز هوای پاک تنفس کردیم.

آفتاب نیوز :
مهدی کمری با بیان این که آلودگی هوا اثرات مخربی بر سلامت انسان ها، گیاهان، جانوران و حتی ابنیه تاریخی دارد، خاطرنشان کرد: نامگذاری روزی به نام "روز ملی هوای پاک" می تواند توجه سیاستگذاران و مردم را به این موضوع جلب کند که چه اتفاقی در کشور رخ داده که یک روز به این نام در تقویم کشور معرفی شده است.
وی با اشاره به چالش آلودگی هوا در کلان شهرهای کشور خاطرنشان کرد: موضوع آلودگی هوا برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ مورد توجه سیاست گذاران قرار گرفت.
کمری با تاکید بر این که برای پاک تر شدن هوا حتما باید فکری اندیشیده شود، به تشکیل ستاد هوای پاک در کشور اشاره کرد و گفت: سابقه اجرای سیاست های کلان برای کاهش آلودگی هوا در کشورهای پیشرفته دنیا خیلی زودتر از کشور ما مورد توجه قرار گرفته است.
وی گفت: مهمترین اثر سوء ناشی از آلودگی هوا، بر سلامت انسان است ولی گیاهان نیز درگیر این موضوع می شوند؛ به عنوان مثال آلاینده ها و ذرات معلقی که در هوا وجود دارند در روزنه های گیاهان نفوذ کرده و باعث از بین رفتن گیاهان می شوند.
کمری در ادامه با بیان این که بناهای تاریخی، قربانیان دیگر آلودگی هوا هستند، خاطرنشان کرد: آلودگی هوای شهرهای بزرگ، نه تنها فضای بیرونی بناهای تاریخی بلکه می تواند آثار ارزشمند موزه ای را بشدت تحت تاثیر قرار داده و سبب نابودی تدریجی این بناها شود.
به گفته کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اگرچه تاثیر بسیاری از آسیب ها مانند باد یا باران بر آثار تاریخی اجتناب ناپذیر است، اما مشکلاتی مانند آلودگی هوا نیز می تواند درصد تخریب در این آثار را بالا برد. این اثرات ممکن است جزئی باشد، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار