تحلیل اکونومیست از بزرگ ترین قرارداد تجاری جهان

تین نیوز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱

​هفته گذشته سی و پنجمین نشست سران اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به آسه آن برگزار شد. سران کشورهای عضو این اتحادیه موضوعاتی از قبیل پیشبرد مشارکت برای رشد پایدار همچنین گشایش در بازارهای منطقه ای را مورد تاکید قرار دادند.
به گزارش تین نیوز به نقل از اعتماد، یکی دیگر از محورهای مهم این نشست پیمان بزرگ تجارت آزاد منطقه آسیا-اقیانوس آرام (RCEP) بود. این پیمان که ایده اولیه آن توسط چین ارایه شد؛ علاوه بر 10 کشور عضو آسه آن 6 کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند را نیز دربر می گیرد و برای رسیدن به توافقاتی جهت بهبود معاملات تجاری بر سر آن مذاکره می شود.
هر چند مذاکرات میان این 16 کشور با تعلل هند در هاله ای از ابهام قرار گرفت، اما نشریه اکونومیست در گزارشی با عنوان «مذاکره کنندگان آسیایی دیگر منتظر هند نمی مانند» معتقد است تعلل هند به اقتصاد خودش ضربه می زند و باعث می شود فرصت ها را برای حضور در بازار رقابتی به خصوص برای محصولات کشاورزی و صنعتی از دست دهد. بخشی از گزارش نشریه «اکونومیست» را می خوانید. برای انعقاد هر قرارداد اقتصادی هر چند کوچک، تلاش تک تک کشورهای عضو یک گروه یا مجمع شرط مهمی است. پس از یک تاخیر بلندمدت که میان کشورهای جامع منطقه ای (RCEP) رسیدن به یک توافق تجاری بلندمدت رخ داد، به نظر می رسد آسیایی ها روی هند حساب نمی کنند و مذاکرات را بین کشورهای دیگر پیش می برند.
RCEP مشتاق است که تمام توافقنامه های موجود میان کشورهای عضو آسه آن و دیگر اقتصادهای بزرگ نظیر ژاپن، چین، کره جنوبی، نیوزیلند، هند و استرالیا را به سرانجام برساند، اما اضافه شدن هند به این مجموعه برخی معادلات را به هم زد. در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار