تهران- ایرنا- کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه آمریکایی ها رژیم صهیونیستی را یکی از ایالات خاورمیانه ای خود می داند، سیاست واشنگتن در غرب آسیا با محوریت فلسطین اشغالی را راهبردی توصیف کرد که احزاب دموکرات و جمهوری خواه در مورد آن با هم اختلاف نظر جدی ندارند.

«امیر دبیری مهر» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، سیاست آمریکا در قضیه عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل را دارای سه هدف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در سه سطح داخلی، منطقه ای و فرامنطقه ای ارزیابی کرد و گفت: در نگاه کوتاه مدت، موضوع به انتخابات شکننده و نگران کننده پیش روی آمریکا بر می گردد نظرسنجی ها نشان می دهد جو بایدن نامزد دموکرات ها از دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان جلوتر است.
این کارشناس مسائل منطقه، ترامپ را داوطلب و نامزد هیجانی و ساختارشکنی توصیف کرد که با اقدامات رادیکال می خواهد پیروز انتخابات شود و به همین دلیل سعی دارد یک دست برتری را در منطقه خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس به نمایش بگذارد.
وی با اشاره به مانور دادن ترامپ روی ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: او همچنین روی عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل مانور می دهد و مدعی است که توانسته سد ارتباط نداشتن با اسرائیل را در میان کشورهای عربی بشکند.
آمریکا دنبال یارگیری علیه ایران است
دبیری مهر، انزوای جمهوری اسلامی ایران را هدف میان مدت آمریکا توصیف کرد و گفت: در نگاه میان مدت به نظر می آید که هدف عادی سازی روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی انزوای هر چه بیشتر ایران و سیاست خارجی جمهوری اسلامی در قبال اسرائیل است.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: هر چه آمریکا بتواند میان کشورهای اسلامی و عربی یارگیری بیشتری به نفع اسرائیل داشته باشد بازی و تعادل قدرت را به نفع آمریکا و اسرائیل و به ضرر جمهوری اسلامی در میان مدت تغییر خواهد داد.
وی به واکنش مقامات ارشد کشورمان به ویژه مقامات ارشد نظامی اشاره کرد و گفت: عمده نگرانی هایی که ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار