هجوم آفت ملخ به ۶ استان جنوبی کشور

اکوفارس دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳
اکوفارس: مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه ملخ ها به ۶ استان جنوبی کشور حمله کرده و موج گسترده هجوم جدید ملخ ها در راه است، گفت: این ملخ ها از شبه جزیره عربستان به کشور ما وارد شده اند.

سعید معین مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، گفت: حجم گسترده ای از ملخ صحرایی یا دریایی که خطرناک ترین نوع ملخ است، به استان های جنوبی کشور حمله کرده و گستره وسیعی از خاک این منطقه را تحت هجوم خود در آورده اند. 
وی افزود: این ملخ ها که از شبه جزیره عربستان وارد کشور شده اند 6 استان جنوبی کشور یعنی خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان را مورد هجوم قرار داده اند و در سطح 150 تا 200 هزار هکتار باید با این ملخ خطرناک مبارزه شود.
به گفته وی، این ملخ ها بسیار خطرناک هستند و در مسیر خودشان هر نوع گیاهی را کامل می خورند و از بین می برند. این ملخ ها در سال های دور چندین بار به کشور ما حمله کردند و کشور را به مرحله قحطی رسانده اند که حتی شعر «معروف ملخ بوستان خورد و مردم ملخ» برگرفته از این حملات ملخ ها به کشور است. آخرین حمله ملخ ها در سال های 40 و 42 به کشور بوده که محصولات بسیاری از استان های کشور را از بین برده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: ورود ملخ های صحرایی به کشور از 8 بهمن ماه از شبه جزیره عربستان که شامل کشورهای عربستان، قطر و عمان است، آغاز شده و به مناطق جنوبی کشور رسیده اند. عملیات مبارزه از همان لحظه ها آغاز شده و تاکنون اجازه خسارت به محصولات زراعی داده نشده است. 
از معین سؤال شد که اگر از زمان ورود ملخ ها چندین ماه می گذرد، پس طی این مدت اینها چه خورده اند که به محصولات خسارتی وارد نشده است، گفت: این ملخ ها برای جفت گیری و تخم ریزی به این منطقه آمده اند و در این مرحله آنها معمولاً چیزی نمی خورند، ضمن اینکه به محض ورود آنها در همان ...