نسخه فرانسوی برای اختلاف تهران و واشنگتن؛ تلاش های مکرون ادامه دارد

پانا یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۵

تهران (پانا) - امانوئل مکرون قصد دارد با بهره گیری از فرصت میزبانی اجلاس سران کشورهای گروه هفت که در شهر ساحلی بیاریتز برگزار می شود، گام جدیدی را در راستای تنش زدایی از روابط جمهوری اسلامی و ایالات متحده آمریکا بردارد.
او که اخیرا با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در فرانسه دیدار و گفت وگو کرده، براساس آنچه که خبرگزاری فرانسه نوشته پیش از صرف ناهار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از او خواسته به «فراهم شدن زمینه رسیدن به تفاهم در مناقشه با جمهوری اسلامی یاری رساند.»
مکرون تاکید کرده که «رایزنی های نزدیک بین پاریس و واشنگتن» برای حل اختلافات بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده ضرورت دارد چراکه به عقیده او «همه (کشورها) هدف مشترکی دارند که همان اطمینان یافتن از عدم دسترسی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی است.»
این اظهارات او در حالی است که اخیرا روابط بین فرانسه و آمریکا باتوجه به تهدید ترامپ برای وضع مالیات بر شراب فرانسه رو به تیرگی گذاشته است.
رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته با خروج از توافق هسته ای موسوم به برجام، اقدام به وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی وضع کرد.
ترامپ معتقد بود که برجام مانع «دستیابی ایران به سلاح اتمی نمی شود» حال آنکه جمهوری اسلامی براساس اظهارات مقامات عالی رتبه خود به ویژه آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی هرگز خواستار دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است. پنج موجودیت باقیمانده در توافق هسته ای از جمله فرانسه نیز معتقدند که مطابق توافق هسته ای با ایران، فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی «تحت شدیدترین و بی سابقه ترین نظارت های بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ...

سرخط اخبار