دست نیافتنی مثل «علی دایی»

پارسینه سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳
نشریه ایتالیایی در گزارشی اختصاصی با تمجید از «علی دایی» و با اشاره به رکورد بیشترین گل زده ملی وی، ستاره اسبق تیم ملی ایران را اینگونه توصیف کرد: علی دایی، بمب افکنی ناشناخته که حتی رونالدو هم به گرد پایش نرسیده است.

در گزارش نشریه ilfoglio آمده است: یک بازیکن ایرانی وجود دارد که بهتر از «کریستیانو رونالدو» است؛ دست کم با نگاهی به اعداد و ارقام خواهیم دید که چند تایی از رکورد های بزرگ توسط مرد پرتغالی هنوز شکسته نشده است.
نام او «علی دایی» است، یک مهاجم ششدانگ که در سال ۲۰۰۷ از فوتبال خداحافظی کرد و حالا در کسوت سرمربی فعالیت می کند.
او می توانست یک بازیکن کلاس جهانی باشد، «فرانتس بکن باوئر» در مقطعی به استعداد ذاتی وی پی برد و به او تکیه کرد، اما این اتفاق برای دایی هرگز رخ نداد و به جای تبدیل شدن به یک مهاجم شناخته شده جهانی در خاک خودی یک قهرمان باقی ماند.
دایی در دوران فوتبال، باشگاه های زیادی را عوض کرد، اما تیم ملی ایران جلوه گاه تجلی او بود به طوری که با پیراهن تیم ملی ایران، به یک مهاجم دست نیافتنی بدل شد که همواره اعداد این موضوع را تایید می کند: ۱۰۹ گل ملی که توسط فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبالی (Iffhs) نیز ثبت جهانی شده و منحصر به فرد است.
حتی رونالدو هم موفق به چنین دستاوردی نشده است. بگذارید از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنیم: مرد پرتغالی با ۸۸ گل بالاتر از افسانه ای همچون پوشکاش قرار دارد، اما همواره پایین تر از «علی دایی» خاص بوده است؛ اسمی که شاید کمی بیگانه باشد و باید بیشتر او را بشناسیم.
علی دایی تلفیقی از تمرکز، اعتماد به نفس، پیش بینی اتفاقات و قدرت بود.
در ادامه این گزارش به تاریخ تولد دایی اشاره شده و به شکل استعاری پیوند هایی مابین ماه تولد وی و شور و شعف پس از متولد شدنش برقرار شده است. علاوه بر این، در گزارش مذکور به فعالیت های انسان دوستانه وی در زادگاهش یعنی اردبیل نیز اشاره شده است.
در ادامه گزارش ...

سرخط اخبار