لری بریلیانت، پزشک همه گیری شناسی که عمر خود صرف ریشه کن کردن آبله کرد، در سال ۲۰۰۶ از پیدایش قریب الوقوع یک بیماری همه گیر سخن گفته بود که ۱۰۰ میلیون نفر را به کام مرگ خواهد کشاند.

لری بریلیانت پزشک همه گیری شناسی است که سال هایی دراز در ریشه کن کردن بیماری آبله اهتمام ورزیده بود. او هرگز ادعای پیش گویی ندارد؛ ولی ۱۴ سال پیش در کنفرانسی از TED سخنرانی جالب توجهی را درمورد وقوع یک همه گیری در آینده به زبان آورد که آن موقع کمتر کسی می توانست آن را جدی بگیرد.
او در سال ۲۰۰۶ از ابتلای یک میلیارد نفر از افراد جهان به یک بیماری مرموز سخن گفت که ۱۶۵ میلیون نفر را به کام مرگ خواهند کشاند. او گفت این بیماری دنیا را در یک رکود اقتصادی و پریشانی فرو خواهد برد و اقتصاد جهانی را متحمل یک ضرر ۱ الی ۳ تریلیون دلاری خواهد کرد. جدا از ۱۰۰ میلیون نفری که جان خواهند سپرد، افراد بسیاری نیز شغل و مزایای سیستم درمانی خود را از دست خواهند داد. او عواقب این واقعه را غیرقابل تصور خوانده بود.
حال گویا زمان موعود فرا رسیده است و بریلیانت، رئیس هیئت مدیره ی سازمان Ending Pandemics قصد دارد تجربیات و تخصص خود را با جامعه ی درگیر با ویروس کرونا به اشتراک بگذارد. گرچه ما هنوز فاصله ی زیادی با آمار مرگ ومیر ۱۰۰ میلیون نفری مطابق با پیش بینی بریلیانت داریم؛ ولی کرونا همین حالا نیز جهان ما را ویران ساخته است. بریلیانت اکنون سعی می کند از به رخ کشیدن پیش بینی سابق خود خودداری کند؛ هرچند که او بارها این خطر قریب الوقوع را نه تنها درقالب نوشته ها و سخنرانی ها؛ بلکه حتی به عنوان مشاور فنی فیلم معروف «شیوع» (Contagion) به جهانیان یادآوری کرده بود.
برلیانت درکنار همکاری با سازمان بهداشت جهانی در ریشه کن سازی بیماری وبا، خدمات ارزنده ی دیگری را در مبارزه با بیماری های دیگری نظیر آنفلوانزا، فلج اطفال و کوری ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار