جنگ های هیبریدی یا ترکیبی، به شیوه نبردی گفته می شود که در آن تمام ابزارها و روش های ترکیبی نظامی نوین جایگزین نبرد های سنتی خواهد شد. در وضعیت امروز ایران نشانه هایی از ورود به دوران دشواری از نبرد امنیتی و جنگ شناختی هیبریدی دیده می شود.

دانلود
به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ابنا جنگ های هیبریدی یا ترکیبی، به شیوه نبردی گفته می شود که در آن تمام ابزارها و روش های ترکیبی نظامی نوین جایگزین نبرد های سنتی خواهد شد. نیروی هیبریدی در این نبردها توانایی فوق العاده ای بر اثرگذاری در جامعه دارند، این نبرد به زبان ساده تر جنگ روانی محسوب می شود، در ایران از «جنگ هیبریدی» با عنوان «جنگی ترکیبی» یاد می شود.
جنگ هیبریدی، عملیاتی که ترکیبی از جنگ سرد و نرم با سلاح موشک و رسانه است. از جمله ویژگی های جنگ هیبریدی، ابهام و پیچیدگی آن است، بدین صورت که برخی از کارشناسان نظامی و امنیتی آن را شیوه جدیدی از رویارویی با دشمن می دانند و آن را انقلابی جدید در طراحی جنگ های نظامی تلقی کرده اند. اصلی ترین ویژگی این مدل از جنگ ها، ابهام و غافلگیری ناشی از ابهام است.
بسیاری از نظریه پردازان نظامی پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، با روش جنگ های سنتی خداحافظی کردند و از سال ۲۰۰۱ رویکردشان را در طراحی نقشه های نظامی و امنیتی فضای سایبر را هم اضافه کردند. در گزارش منتشر شده از اجلاس امنیتی مونیخ در سال ۲۰۱۵، ملزومات یک جنگ هیبریدی در هشت مورد ۱- دیپلماسی ۲- جنگ اطلاعاتی و پروپاگاندای تبلیغاتی ۳- حمایت از نابسامانی ها و شورشهای محلی ۴- نیروهای نامنظم و چریکی ۵- نیروهای ویژه ۶- نیروهای کلاسیک نظامی ۷- جنگ اقتصادی ۸- حمله های سایبری یاد شده است.
با توجه به اتفاقات اخیر در منطقه خاورمیانه و جریاناتی که کشور آمریکا در این محور ایجاد کرده است، باید به این سوال پاسخ داد که آیا وضعیت امروز ایران نشانه هایی از ورود به دوران دشواری از نبرد امنیتی و جنگ شناختی هیبریدی است، یا خیر؟
وقتی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار