مشخصات سخت افزاری پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس چند هفته پیش توسط سونی و مایکروسافت رسما اعلام شدند و دیجیتال فاندری هم فرصت داشت تا نگاه فنی عمیقی به آنچه انتظارشان را می کشیم داشته باشند. با وجود اینکه هنوز بازی های زیادی برای کنسول ها معرفی نشده و چیز زیادی از کارایی های عمومی و رابط کاربری آن ها نمی دانیم ولی هر دو شرکت در رقابت بحث های فنی و پیچیده ای که هیچکس جز مهندسان و برنامه نویس ها از آن سر در نمی آورند مرتبا پا جای پای یکدیگر می گذارند و از ارائه عمیق ترین اطلاعات فنی اجتناب نمی کنند.
در حالی که با صورتی در هم کشیده اطلاعات را دنبال می کردیم و مشخصات را می خواندیم و برای کسب مدرک کارشناسی علوم کامپیوتر آماده می شدیم، به نظر رسید که بهتر است با یک مهندس و برنامه نویس کاربلد در یکی از فنی ترین شرکت های دنیا که صاحب موتور بازی سازی قدرتمند کرای انجین است صحبت کنیم. به همین دلیل با علی صالحی، مهندس رندرینگ کرایتک تماس گرفتم و از او خواستم که به عنوان یک متخصص، سوالات ما پیرامون ترافلاپس کنسول ها و قدرت سخت افزارشان پاسخ بدهد و نظرش را راجع به اینکه کدامیک قوی تر است بگوید. پاسخ هایی قانع کننده با توضیحات ساده و قابل فهم که برخلاف انتظار و عددهای روی کاغذ بود.
در ادامه گفتگوی محسن وفانژاد و شایان ضیایی را با علی صالحی راجع به مشخصات سخت افزاری پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس می خوانید.
علی صالحی، مهندس رندرینگ در شرکت کرایتک
کنسول
پلی استیشن 5
ایکس باکس سری ایکس
پردازنده
8x Zen 2 Cores at 3.5GHzبا فرکانس متغیر
8x Zen 2 Cores at 3.8GHz (3.6GHz with SMT)
پردازشگر گرافیکی
...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار