تاریخ چندهزار ساله ایران در غربت

اعتماد آنلاین یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸

اعتمادآنلاین| رئیس سازمان میراث فرهنگی گفته در طول 18 سال، 1540 قلم شیء تاریخی از پنج کشور به ایران مسترد شده و اکنون در حال پیگیری بابت بازگرداندن 1300 قلم شیء تاریخی دیگر به کشور هستیم.
خروج اشیای تاریخی از ایران در زمان ناصرالدین شاه قاجار آغاز شد و تا کودتای 28 مرداد 1332 طول کشید.
بخش دوم، مربوط به اکتشاف و خارج کردن اشیای تاریخی از ایران توسط انگلیسی ها بود و بخش سوم هم در زمان پهلوی دوم و با نفوذ آمریکایی ها انجام شد.
نقش قاچاقچی های عتیقه و دلالان و سوءمدیریت های داخلی را نیز در خروج اشیای تاریخی نمی توان نادیده گرفت.
اولین استرداد اشیای تاریخی شامل 349 شیء باستانی متعلق به منطقه خوروین بود که در دی 1393 از بلژیک به ایران بازگردانده شد.
دومین محموله ارزشمند تاریخی، 108 شیء منطقه چغامیش بود و توسط موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو در اردیبهشت 1394 به مسئولان سازمان میراث فرهنگی تحویل داده شد.
سومین محموله اشیای تاریخی ایران شامل 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام بود و دولت ایتالیا آن را به سفارت ایران در رم تحویل داد.
در اردیبهشت 1395 نیز با تحویل 73 قلم شیء تاریخی باارزش از سوی آمریکا به ایران، روند بازگشت اشیا تاریخی ادامه یافت.
در میان آثار تاریخی خارج شده از کشور، سردیس سرباز هخامنشی خبرسازترین بود. این سردیس نخستین بار در سال 1936 (1314) از ایران به سرقت رفت. پس از آن در سال 2011 بار دیگر این سردیس از موزه هنرهای زیبای مونترآل دزدیده شد، در پاییز 2017 برای حراج به نیویورک رفت و سرانجام روز یکشنبه پانزدهم مهر 1397 به ایران بازگشت.

سرخط اخبار