سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی با اشاره به کنترل مصرف داخلی و کاهش قاچاق با واقعی شدن قیمت بنزین، گفت: بر این اساس ایران می تواند از محل صادرات بنزین سالانه ۵ میلیارد دلار ارزآوری داشته باشد که معادل صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت است.

آفتاب نیوز :
«سید حمید حسینی» امروز (جمعه) در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه ظرفیت تولید بنزین ایران در شرایط فعلی، ۱۱۵ میلیون لیتر در روز است، ادامه داد: پیش بینی می شود بعد از سهمیه بندی، روزانه حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین سهمیه ای و ۲۰ تا ۲۵ میلیون لیتر بنزین آزاد در کشور مصرف شود و بر این اساس مصرف کشور به ۸۵ میلیون لیتر کاهش پیدا می کند که پتانسیل صادرات ۳۰ میلیون لیتر بنزین در روز فراهم خواهد کرد.
حسینی افزود: ۳۰ میلیون لیتر بنزین معادل ۱۹۳ هزار بشکه بنزین است که ارزش آن ۱۴ تا ۱۵ میلیون دلار خواهد بود و صادرات آن می تواند سالانه ۵ میلیارد دلار ارزآوری به کشور به همراه آورد.
وی با اشاره به اینکه ۵ میلیارد دلار معادل صادرات ۱۰۰ میلیون بشکه نفت ۵۰ دلاری است، تاکید کرد: در واقع ارزآوری صادرات بنزین معادل صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام خواهد بود.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ادامه داد: با توجه به شرایط ارزی و نیاز کشور ، صادرات بنزین می تواند کمک کننده باشد.
وی علت اینکه این فضا فراهم شده را کنترل مصرف داخل و کاهش حاشیه سود قاچاق بعد از واقعی شدن قیمت بنزین دانست و گفت: زمانی که قیمت بنزین در داخل به ۳۰ سنت در هر لیتر می رسد عملا قیمت ها به قیمت های منطقه نزدیک می شود و قاچاق برای قاچاقچیان پرهزینه و غیراقتصادی خواهد بود.
حسینی افزود: در دو ماه گذشته صادرات فرآورده های نفتی به بورس انرژی واگذار شده و در این مدت هر چه بنزین عرضه شده، از سوی مشتریان خریداری شده است.
وی به بنزین با کیفیت ایرانی اشاره کرد و ادامه داد: اقلیم کردستان، افغانستان، ارمنستان، پاکستان و کشورهای آفریقایی خریدار بنزین ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار